Diana byla milující matkou, symbolem soucitu i módní ikonou. Zbožňovaly ji zástupy lidí po celém světě, ale ona paradoxně žila v nešťastném manželství bez lásky. Její odkaz přetrvává dodnes.

Co vás napadne, když se řekne její jméno, v souvislosti s módou? Nás štíhlá a vysoká figura, noblesa s jistou dávkou rebelie, odhalená ramena častěji, než bylo na královském dvoře zvykem, velké večerní, ale i ležérní outfity oversize střihu, a hlavně šik kostýmky. Na ty si teď posvítíme…

Princezna Diana reprezentovala královskou rodinu s grácií a šarmem a její kostýmky se proslavily na celém světě. Prohlédněte si vybrané modely v naší galerii.

K vytříbenému stylu se musela propracovat

Když se Lady Diana stala královskou nevěstou, byla skoro ještě dítě, a tomu odpovídalo i její oblečení. Módu milovala, ale stejně jako její vrstevnice nijak sofistikovaným způsobem. Bavilo ji se oblékat, ale dokud se nesetkala s Anne Harveyovou z britské verze časopisu Vogue, neměla žádný vyhraněný módní směr. „Dívky z šlechtických kruhů neměly tehdy příliš ponětí o tom, jak se oblékat. Nebyly to takové módní idoly, jako je tomu dnes. Diana ale byla velmi otevřená, vnímala, že veřejnost velmi prožívá, co si obléká,“ vzpomíná v jednom rozhovoru Anne Harveyová.

Slavné kostýmky Lady Di

Diana milovala luxusní kostýmky od Chanelu nebo z dílny svého oblíbeného módního návrháře Versaceho, k nim nosila nejčastěji kabelky od Diora a lodičky Jimmy Choo. Tyto doplňky dokázala bravurně zapracovat i do méně oficiálního outfitu, ale ke kostýmu zkrátka seděly perfektně. Tyto kostýmky ve stylu Jackie Kennedy se staly pro princeznu Dianu typické. Třeba sladce růžovým kostýmem od Versaceho vzdala své módní ikoně hold při návštěvě vojenských kasáren v roce 1995. V podobném kostýmu značky Chanel se Jackie Kennedy objevila v roce 1963 v Dallasu, kde byl na jejího muže spáchán atentát.

Precizní střih poutající na křivky

Její kostýmy byly typické výrazným prošíváním, dokonalým střihem kopírujícím linie těla, atraktivními klopami nebo typickým překřížením předních dílů. Každý střihový či zdobný detail měl svůj smysl a cílem bylo ještě více zvýraznit princezninu dokonalou postavu, štíhlý pas a dlouhé nohy. Oblíbenou barvou byla modrá, červená a kombinace černé a bílé, ale princezna nepohrdla ani pudrovými tóny nebo sytě růžovou.

Jako správná Britka milovala káro

Kostka byla nedílnou součástí Dianina šatníku. Jak je vidět na snímku z října roku 1991, kdy se tehdy celá rodina vydala na cestu po Kanadě, aby tak promovala následné aktivity prince Williama ve službách královského letectva, Diana si oblékla červeno-modro-bílou kombinaci saka a sukně v kontrastním provedení, jak jinak než kostkovanou. Dala tak najevo svůj původ.

Jaké halenky do kostýmu nosila?

Osmdesátá léta byla hodně výrazná a v módě byly nejrůznější krajkované, nabírané a jinak zdobné límečky. Dianiným oblíbeným kouskem byla blůza se stojatým volánovým límečkem. Tu si brávala ke kalhotám i sukni a v outfitu vypadala vždy velmi elegantně. Celkově měla ráda střihy ke krku a různé druhy límečků na ní byly k vidění dost často. Ale také milovala mašle a vázačky, kterými dokázala oživit jinak naprosto jednoduchý a decentní kostým. Jak je vidět na fotce ze zásnub Diany a Charlese, princezna si k modrému kostýmku se zvýrazněným pasem oblékla decentně potištěnou halenku s mašlí u krku. Lady Diana nepohrdla ani klasickým rolákem.

Často však nosila kostým jen přes negližé, alespoň tak usuzujeme podle toho, že jí nikde nic nevykukovalo a nečouhalo. Někdy si do kostýmu oblékla jednoduchý top bez zvláštního zdobení, s lodičkovým nebo kulatým výstřihem, jak je vidět na úvodní fotce. Ten pak většinou ladil s výraznými knoflíky, klopami nebo lemy saka.

Zdroj: www.vlasta.cz Profimedia.cz

Související články