Nemohla být primabalerínou, ale módní ikonou se stala s přehledem

Diana milovala a také studovala balet. Snila o tom, že se stane primabalerínou, ale vyrostla až příliš, takže profesionálkou se podle tehdejších měřítek stát nemohla. Nutno podotknout, že i bez baletu to dotáhla hodně vysoko a její štíhlá a sošná figura ruku v ruce s dokonalým vkusem ji proslavila právě na poli módy. Na královském dvoře v té době neměla konkurenci, dnes jde v jejích šlépějích vévodkyně Kate.

Trpěla bulimií a depresemi

Její štíhlá postava byla vykoupena poruchami příjmu potravy. Kromě tlaku médií prý problém nastartovala i nemístná poznámka jejího manžela. Princ Charles ji prý jednou chytil za zápěstí a řekl: „Trošku jsme tady buclatí, že?“ Jak se později Diana svěřila v rozhovorech, právě to byl okamžik, kdy se v ní něco zlomilo a rozvinula se bulimie, ke které se později přidaly i deprese.

Dokonalost ruku v ruce s charitou

I přes všechny psychické a následně i fyzické „trable“ byla Diana vždy perfektně oblečená, dokonale nalíčená a učesaná. Nejedna dívka či mladá žena se chtěla stát Lady Di a kopírovala její styl. Ovšem Diana byla jen jedna! Svého času byla dokonce nejfotografovanější ženou světa. Cokoliv, co na sebe oblékla, se stalo hitem. A ona toho moc ráda využívala pro své charitativní účely. Modré večerní šaty z hedvábného sametu od Victora Edelsteina, které Diana oblékla v roce 1985 při oficiální večeři v Bílém domě a následně si v nich zatančila s americkým hercem Johnem Travoltou, se prodaly na aukci v Torontu za neuvěřitelných 800 tisíc kanadských dolarů (přibližně 14 milionů korun). A nebyl to rozhodně jediný kousek, který vyšplhal do těchto výšin. Za svého života princezna Diana zorganizovala několik aukcí svých šatů a výtěžek vždy věnovala na charitu.

Nebyla to žádná primadona

Diana neměla hvězdné manýry. Svědčí o tom třeba to, že si zásnubní prsten vybrala z katalogu! To bylo v tak vysokých kruzích, kde se pohybovala, velmi neobvyklé. Většinu královských šperků navrhovali šperkaři konkrétní osobnosti na míru, takže Diana svým přístupem královskou rodinu a její dvorní návrháře a designéry velmi zaskočila. Samozřejmě, že byl prsten překrásný, aby ne. Dvanáctikarátový oválný safír obklopovalo čtrnáct diamantů. Tento prsten nyní vlastní Kate Middleton.

Odhalená kůže navzdory královně

Královský protokol je velice přísný a na poli módy si nebere servítky. Princezna Diana se mu ale dokázala postavit a vtěsnat do svého šatníku kousky, které ukazovaly hodně kůže. Šaty bez rukávů a v délce do půli stehen, s hlubokým výstřihem nebo rozparky nebyly královně po chuti, ale svéráznou Dianu to nechávalo chladnou. V devadesátkách, po rozvodu s princem Charlesem, se její emancipace rozjela naplno.

Pomstychtivé „malé černé“

Ikonické jsou malé černé šaty návrhářky Christiny Stambolian, které Diana oblékla na party magazínu Vanity Fair a kterým dnes nikdo neřekne jinak než revenge dress - volně přeloženo "šaty, kterými se můžete pomstít za rozchod". Byly velmi přiléhavé, krátké a sexy. Diana je oblékla ve stejný den, kdy se její manžel v přímém televizním přenosu doznal k nevěře. Diana tehdy odhalila celý dekolt i dlouhé nohy, na které natáhla pohled přitahující černé silonky. Finální look princezna doplnila černými lodičkami a nepřehlédnutelným, několika řadovým perlovým náhrdelníkem s obrovským safírem a párem perlových náušnic. Aby toho nebylo málo, použila rudou manikúru, což se rozhodně vymykalo královskému protokolu. Po letech samotná návrhářka přiznala, že šaty šité na míru jen pro princeznu byly staré už tři roky, ale princezna nikdy předtím nenašla odvahu je předvést.

Silné duo - Versace a princezna z Wallesu

Dianě bylo přes třicet, když si mohla dovolit nacházet svůj vlastní styl. Ten měl být především jednoduchý, protože nechtěla, aby okázalé outfity zastiňovaly její osobnost a charitativní činnost. Pokud šlo o večerní koktejlky, přiklonila se k dobovému sexy minimalismu, který v jejím šatníku reprezentoval především módní dům Versace. Diana měla ráda satén, který na její štíhlé postavě vypadal obzvlášť dobře. Její zálibu reprezentuje třeba výrazná modrá róba na jedno rameno, kterou oblékla při návštěvě Austrálie v roce 1996. Úspěšné spojení Versace-Diana bohužel ukončily krátce po sobě dvě tragické události. Gianni byl v červenci 1997 zavražděn na Floridě, Diana o měsíc a půl později zahynula při autonehodě v Paříži.

Nejslavnější šaty? Jasně, že ty svatební...

Svatební šaty princezny Diany byly jedno z nejvíce chráněných tajemství v historii módy. Snaha udržet návrh v naprosté tajnosti došla tak daleko, že designéři dokonce vytvořili „nouzové" šaty pro královskou nevěstu, které by Diana oblékla v případě, že by původní návrh unikl na veřejnost ještě před svatebním dnem! Na dnešní dobu byly svatební šaty až moc zdobné, ale tehdy to byl model, po kterém toužila každá nevěsta. Šaty ze 39 metrů slonovinového hedvábí posetého perlami s nabíranými rukávy, spoustou volánků a 7,5 metru dlouhou vlečkou jsou z dílny návrhářů Davida a Elizabeth Emanuel.

 

Zdroj: https://profimedia.cz, www.hollywoodlife.com, www.vlasta.cz

Související články