Opakujeme to pořád dokola – skvěle padnoucí podprsenka je základním pilířem každého vychytaného outfitu. Můžete být oblečená sebelíp, ale když se vám budou nad a pod podprsenkou tvořit zářezy a faldy, prsa se propadnou až k pupíku a budou vám přetékat z košíčků, ani nejvychytanější top renomované značky pak situaci nezachrání.

Každá to má trochu jinak

Při výběru podprsenky je samozřejmě důležitá velikost prsou, ale také jejich tvar a postavení. Každá z nás má prsa jiná a je třeba to brát v úvahu. Jaká podprsenka vám pomůže vytvarovat přirozeně krásný dekolt? Musíte vybírat podle střihu. Je to podobné jako s džínami – velikost může sedět, ale střih vám rozhodně nemusí lichotit. Pevnost a postavení prsou rozhoduje, jaký střih podprsenky si vybrat. Navíc každá z nás očekává od podprsenky něco trochu jiného. Někdo chce prsa zpevnit, někdo zvětšit, někdo podržet při sportu…

Tvar a velikost košíčků

Prsa musí do košíčků padnout jako ulitá. Nesmí z nich přetékat, ale nesmí být v košíčcích na volno. Zkrátka, košíčky musí k tělu přilnout jako druhá kůže. Když se hýbete, podprsenka pracuje. Ale neměla by se krabatit ani nikde odstávat. To zjistíte tak, že si na zkoušení podprsenky do kabinky vezmete jednoduché bavlněné tričko v tělové barvě, které oblečené přes podprsenku mnohé odhalí. Vlastně uvidíte všechny nedostatky lépe, než když se prohlížíte jen v prádle. Nejčastějším problémem bývá to, že košíčky v dekoltu odstávají a tvoří se tzv. „kapsy“. V tom případě vyberte menší košíček, ale velikost obvodu zachovejte. Pokud nosíte podprsenku s kosticemi a ty vám mírně odstávají, při pohybu pak mohou prsa „propadávat“ spodním okrajem podprsenky. Pak určitě vyzkoušejte hlubší koš, eventuálně pevnější obvod.

Vychytejte obvod

To, jak bude vypadat váš dekolt, ovlivňuje právě obvod podprsenky. Berte v potaz, že látka může časem povolit a vy musíte mít možnost pomocí háčků obvod zmenšit. Kvůli volnému obvodu se zadní díl posouvá vzhůru a prsa „padají“ dolů. Často se podprsenka chová jinak při předklonu – pokud by vám prsa „vypadávala“, kupte si podprsenku s vyššími a uzavřenějšími košíčky nebo zvolte košíčky hlubší. Podprsenka vám nesmí půlit prsa, v tu chvíli je třeba ponechat velikost obvodu a sáhnout po větších košíčcích nebo zvolit úplně jiný tvar.

Tvar prsou je pro výběr podprsenky klíčový

Máte špičatá prsa a vadí vám to? Pak noste balkonové nebo celovyztužené košíčky, které prsa viditelně zaoblí. Pokud vaše prsa časem změkla a „propadla“, zaměřte se na podprsenky s vyšším středem. Ten zajistí, že prsa i v předklonu zůstanou na svém místě. Starší prsa potřebují pevnější podporu a stabilnější ramínka. Jestliže máte prsa umístěna daleko od sebe, je třeba mezeru mezi nimi opticky zmenšit. Zařídí to podprsenka s pevnými kosticemi z boku a s výrazným push-up efektem. Vychytávkou je také odnímatelné ramínko za krk. Máte-li naopak prsa blízko u sebe, noste podprsenky bez výztuže. V případě menších prsou zafunguje push-upka.

Záleží také na střihu podprsenky

Máte-li prsa středně velká, můžete si dovolit vykrojenou podprsenku. Hladká podprsenka je ideální pro sportovní typy žen, které nosí strečové topy. Jste-li žena krev a mlíko, oceníte podprsenku, která je v oblasti výstřihu uzavřenější. Velká a plná prsa udrží ramínka zkřížená na zádech. Atraktivní a zároveň praktický je zdvojený lem košíčků, který může vykukovat ve výstřihu. Ten zpevní dekolt a bude suplovat třeba náhrdelník ve výstřihu večerní róby.

Zdroj: www.vlasta.cz Triola.cz