Zvláště v době, kdy bez slunečních brýlí nedáme ani ránu, jde o ožehavé téma. Velmi nebezpečnou pastí je kabelka. Zásadně do ní brýle neházejte jen tak! Když zapomenete pouzdro, zabalte je alespoň do kapesníku a dejte je do postranní kapsičky. Brýle něco stojí, proto se vyplatí starat se o ně tak, aby vám dlouho vydržely.

Totální nasazení

Brýle nasazujte oběma rukama tak, že je držíte za bočnice. Někdy se uvolní šroubky, nebo se nošením brýle deformují. Vyplatí se zanést je jednou za dva měsíce do optiky a nechat prohlédnout odborníkem, který drobné vady najde a odstraní a brýle třeba také vyčistí ultrazvukem. A navíc vám brýle sešteluje tak, aby vám zase dokonale seděly.

Pozor na chemii!

Brýle chraňte také před chemií – třeba lak na vlasy může povrch brýlových skel naleptat. Horní antireflexní vrstvu poškozují i nadměrné výkyvy teplot, mráz i horko. Když brýle necháte na palubce auta a bude na ně pražit slunce, zničí se. Stejně tak se nedoporučuje nosit sluneční brýle místo čelenky jako vlasový doplněk, nejenže se vám začnou rozjíždět nožičky, ale zároveň si ničíte vnitřní stranu skel neustálým kontaktem s nasprejovanými nebo barvenými vlasy.

Bezpečná očista

Skla nedrhněte nasucho, mikročástice prachu, které ani nevidíte, škrábou jako brusný papír. Nečistoty (i mastné, třeba přenesené z rukou) se dají umýt vodou s troškou saponátu, lázeň prospěje i obrubám. Speciální spreje, prodávané v očních optikách, se rychle odpařují, proto povrch očistí beze šmouh. Často mívají i efekt antistatický, takže odpuzují nečistoty. Brýle se při jejich používání obvykle tolik nezamlžují při střídání teplot venku a vevnitř.