Milujeme pohodlí

Pamatujete si ještě na dlouhá neforemná saka s vycpávkami a dvouřadým zapínáním? Není to tak dávno, tak dvě tři sezony zpátky, kdy slavila velkolepý návrat do dámských šatníků. Nosily se i podobně střižené přízové kardigany a maxi svetry přes hlavu, ústředním pojítkem byly právě vycpávky a over size střih. Dneska si over size užíváme v rámci covid krize a s ní spojeným home office, ale většinou bez vycpaných ramen, jde hlavně o pohodlí. Vycpávky nacházejí uplatnění spíše u střihově propracovanějších modelů. Kabáty, saka a blejzry, košile a blůzky, ale třeba i džínové bundy nebo strečové topy mají zvýrazněná ramena.

Komu sluší?

Máte-li silnější spodek, tedy širší boky a větší zadek, zvýrazněná ramena proporčně vybalancují postavu. Stejně tak pomůžou v případě, že máte příliš subtilní vršek a potřebujete to nějak dohnat. Sluší i chlapeckým figurám, když opticky rozšíříte ramena, spodku přidáte na objemu třeba kolovou sukní a pas zvýrazníte širokou stuhou, bude z vás rázem sexy ženská.

Vytuněná ramena

Ramena ovšem nezvýrazňují jen vycpávky. Objem jim dodají třeba volány, klidně v několika vrstvách pod sebou. Nebo třeba v rozdílných délkách i strukturách. Fungují také širší sámky nebo objemné řasení, zdvojený střih nebo jinak zajímavě řešená konstrukce. Perfektní jsou také tzv. motýlí rukávy, kdy je krátký rukáv zkrácený a jeho ramenní část vypolstrovaná, takže trčí do prostoru. Efektu širokých ramen docílíte také nařasením horního švu rukávu, ať už pomocí tunýlku s tkaničkou, nebo třeba žabičkovým prošitím.