Bakuchiol je přírodní varianta retinolu. Ten se vyrábí chemicky a používal se především v boji s akné. Během léčby se ukázalo, že prospívá i stárnoucí pleti. Povzbuzuje totiž kožní buňky k regeneraci.

Obvykle probíhá 28 dní, ale retinol to stáhne někdy i na polovinu. Projeví se to úbytkem vrásek a pigmentových skvrn. Díky tomu, že se obnoví kolagenová vlákna, pokožka se zpevní. Retinolu se říká zabiják vrásek. Samozřejmě, má to háček.

Zdroj: Youtube

Účinné, ale drsné

Dlouho se retinolové kúry prováděly pouze v kosmetických salonech. Je jasné, že když pokožku dotlačíte k zrychlení, brání se. Většina žen chodila po akci s tváří rudou jako rak, což nebyl krok v omlazování, ale opravdu silný vedlejší účinek.

Naopak výskyt pupínků k tomu často patřil. Stejně tak příšerné olupování pokožky, podobné svlékání hada z kůže. Věda však pokročila a retinol dostal nový kabátek, takže se dokonce přemístil do domácí kosmetické péče.

Přírůstek do retinolové rodinky

Snášíte-li bez problémů péči s chemickým retinolem, kelímky do koše nevyhazujte. Pokud máte pro tento omlazující krok tvář příliš citlivou, bakuchiol je to pravé. Velký povyk kolem malé rostlinky Psoralea corylifolia, nazývané také babchi nebo bakuchi, která planě roste v Indii, vznikl kvůli tomu, že omlazuje, ale s citem.

Přírodní retinol, získávaný ze semen, totiž současně nasadí zklidňující efekt. Pokožka nečervená a tolik se neloupe, samozřejmě, výjimka se stát může. Potěší i vegany, někdy se totiž retinol získává z vajec či rybího tuku.

Co všechno dovede

Bakuchiol povzbuzuje regeneraci pleti, kosmetičky ho stejně jako ostatní retinoly doporučují nasadit už v 25 letech. Tehdy startuje zpomalení tvorby kolagenu, samozřejmě, není to ještě tolik vidět.

Ale když pokožce pomáháte už zamlada, jako zralá to ocení. Kosmetická péče s bakuchiolem vylepšuje i stopy času, které už vidět jsou. Vrací pleti pružnost, pevnost, hladkost a barevnou jednotu. Omlazuje den po dni a viditelná změna se dostaví po 6 týdnech používání.

Na co si dát pozor

Sledujte pokožku. Pokud přece jen na změnu péče zareaguje, například brněním, používejte bakuchiol obden, obvykle si za týden zvykne. Nová složka se bez problému snáší s jinými látkami, takže můžete produkt přidat ke kelímkům, které už používáte.

Například jako sérum, které se nanáší na vyčištěnou plet před použitím krému, buď ráno, nebo večer. Nejúčinnější je kompletní sada poskládaná z produktů, které bakuchiol obsahují, tedy sérum, denní a noční krém.

Dobré rady

  • Při omlazování se často na povrchu pleti hromadí odumřelé buňky, proto nezanedbávejte pravidelné čištění. Zapojte do něj i pleťové tonikum.
  • Posilte hydrataci, ta je u retinolu všech typů důležitá. Můžete ji zapojit právě do odličování nebo připojit k programu pravidelnou hydratační masku. Některé produkty kombinují bakuchiol s hydratačními složkami, například s kyselinou hyaluronovou.
  • Používejte sluneční filtr. Pokud pokožce ulehčíte ochrannou funkci, bude lépe regenerovat. Přiměřená výška je SPF 30, lépe však SPF 50, v dostatečné vrstvě.

Zdroj: časopis Vlasta, vlasta.cz, youtube.com

Související články