Když vás pusa svědí a je suchá, tak ji olíznete? Největší prohřešek, který jí můžete provést. Sice se vám díky vlhkosti na chvíli uleví, ale ve slinách jsou trávící látky, které povrch rtů narušují a celkově nepohodu zhoršují. Rychle se olizování odnaučte.

Zdroj: Youtube

Zrádný balzám

Možná pravidelně používáte balzám, ale stejně se vám pusa vysušuje a dělají se na ní šupinky. Pokožka rtů je nejtenčí na celém těle, a také velmi citlivá. Ochrana a hydratace balzámu jim prospívá, ovšem některé látky, které se to tyčinek přidávají, ne. Například minerální oleje. V potravinářském průmyslu už jsou zakázané, ale v kosmetice mají stále místo. Přidávají se především kvůli konzistenci, aby byla vláčnější, především do voskových základů balzámů. Rty mohou dráždit a vysušovat. Podobně působí chemické konzervanty a voňavé složky. U balzámu dodržujte méně je více a hledejte kousky s minimem složek, ideálně přírodních. Osvědčily se: olivový olej, ricinový olej, hroznový olej, sojový olej a bambucké máslo.

Šupinky pryč

Novému balzámu otevřete cestu. Suché šupinky působí jako štít a snižují jeho účinek. Obrousit se dají peelingem na rty, který koupíte v drogerii či parfumerii. Buď jako tyčinku nebo krémový. Nesnažte se odrhnout povrch napoprvé, rty by se mohly poškodit. Použít můžete také silnou vrstvu balzámu a jemnou masáž vlhkým kartáčkem na zuby. Ideální je zakončit masáží každé čištění zubů. Do ozdravného programu přidejte pitný režim. V zimě máme menší pocit žízně, a tak mějte v kabelce vždy nejen balzám na rty, ale také malou lahev s vodou. Když začnou rty svědit, nejdřív si dejte pět loků a potom použijte balzám. Možná vás překvapí, že vysušování rtů zhoršuje, když se vám ucpe rýmou nos a dýcháte pusou.

Související články

Barvičky

Rty samy projeví, jestli mají takovou kondici, že snesou rtěnku. Na vysušenou, popraskanou pokožku nepřilne, nezamaskuje nedokonalosti, ale naopak zvýrazní. Navíc by pigmenty mohly dráždit. Existují rtěnky pečující, vylepšené například mandlovým olejem nebo bambuckým máslem. Hlídají kondici rtů a zkrášlují současně. Populární jsou také tónovací balzámy. Intenzitu jejich barvy znásobíte, když před nanesením obkreslíte obrys rtů konturovací tužkou, potom vyplníte celou plochu a rozetřete prstem.

Související články

3 triky navíc

  • Na noc si udělejte z balzámu pečující masku. Naneste ho v silné vrstvě dostatečně před spaním, aby se neotiskla do polštáře.
  • Domácí peeling rtů vytvoříte ze lžičky medu a cukru krupice.
  • Na horách používejte balzám s UV filtrem.

Zdroj: Vlasta.cz, Youtube.com, https://www.healthshots.com/beauty/natural-cures/5-tips-and-home-remedies-to-avoid-dry-lips-in-winter-season/, https://mycocosoul.com/blogs/skin-care-regimen/lip-care-in-winter