Tenhle evergreen z módy nikdy nevyjde, to je jasné. Nosily ho už naše babičky a ty z vás, které po covidu neskončily na stoprocentním home office a vrátily se do kanceláří, zřejmě bez saka fungovat ani nemůžou. Sako je hlavní součástí formálních outfitů, ale díky tomu, že jej jednoduše sladíte i s džínami a bílým trikem, unosíte ho i ve volném čase. Nosí se spousta variant a střihů, některé značky se zaměřují na ryze sportovní kousky, jiné mixují byznys oblečení s tím ležérnějším a podle toho vypadá i nabídka sak.

Sako vám musí skvěle padnout

U saka je více než u jiného typu oblečení důležité, aby dokonale padlo. Pokud se tedy zrovna chystáte ulovit si nějaké nové sako třeba ve slevách, kterými se to právě teď v kamenných obchodech i v e-shopech jen hemží, přinášíme vám pár osvědčených rad, jak si vybrat skvěle padnoucí sako.

1. Musí vám skvěle sedět v ramenou

Většina sak má všité ramenní vycpávky, ať už extrémně široké či vysoké, nebo jen zlehka formující oblast ramen. Všechny vycpávky bez výjimky by měly sedět přesně na vašich ramenech a boční šev by měl přímo kopírovat ohyb, kde se překlopují do paže. Pokud šev přesahuje přes rameno a rukáv se tak u něj krabatí, sáhli jste po větší velikosti, než doopravdy potřebujete. Pokud naopak šev sklouzává příliš ke krku, zkuste sako o číslo větší.

2. Při zkoušení sako vždycky zapněte

Možná vám přijde tahle rada navíc, ale některé zákaznice si prý opravdu zapomínají vyzkoušet si sako také zapnuté. U zapnutého saka snáze zkontrolujete, zda se látka okolo knoflíků nestahuje příliš dozadu nebo jestli zapnuté sako příliš nepne. Pokud tomu tak je, je malé a je lepší zkusit o číslo větší. Pokud se vám mezi zapnuté sako a tělo vejdou obě dlaně, je naopak až příliš velké. Bude na vás působit mohutně a rozšiřovat vás, což od perfektního saka určitě nechcete!

3. Zaměřte se na límec a klopy

Pokud si kupujete sako s límcem, měl by rámovat spodní část vašeho krku na milimetry přesně. Když se od krku příliš odchyluje, sako na vás bude zbytečně plandat, pokud vás límec škrtí, je jasné, že je vám sako malé. Klopy by měly držet tvar a rozhodně by neměly zbytečně zvýrazňovat hrudník, odchlipovat se nebo krabatit. Kdyby tomu tak bylo, vyberte si zcela jiný střih saka.

4. Délka rukávů je zásadní

U dámského saka platí, že rukávy od saka mohou být stejně dlouhé jako rukávy košile, tedy až k ohybu zápěstí. Pokud se ale chcete pochlubit novými hodinkami, klidně si nechte délku rukávu o něco zkrátit podle pánských pravidel nebo si rukávy saka, umožní-li to podšívka, ohrňte.

Tip stylistky Báry

Tip stylistky Báry

„Většina z nás má i při správné délce rukávu tendenci si je vyhrnovat. A to je dobře! Tímhle malým trikem totiž opticky zeštíhlíte postavu a protáhnete ruce. A jestli vás nebaví, že si rukávy žijí vlastním životem a pořád sklouzávají zpátky dolů, stačí vzít dvě obyčejné gumičky do vlasů (ideálně v barvě saka), navléknout je na začátek rukávu a vyhrnout do požadované výšky. Gumička vám rukáv bude držet na jednom místě a svůj outfit tak dovedete k dokonalosti.“

5. Prozkoumejte i podšívku

Stejně jako svrchní látka, i podšívka by se neměla mačkat ani shrnovat. Jestliže máte pocit, že vás sako zevnitř táhne a nejde nijak narovnat, je příliš malé. Zkontrolujte také spodní lem, který by měl zůstat rovný, pokud se vlní nebo vtáčít dovnitř, opět to znamená, že jste sáhli po malé velikosti. Když se podšívka začne na nějakém místě „hromadit“, třeba při pohybu, sako je na vás moc velké. Podšívka nošením dostane samozřejmě zabrat, ale odhalit ji roztrženou očím veřejnosti, to je opravdové faux pas.

Tip stylistky Báry

Tip stylistky Báry

„Pokud se chystáte na nákup prvního saka, určitě začněte u černého. Je to nestárnoucí klasika, která se vám bude hodit k většině formálních outfitů, ale využijete ji i ve volnočasovém šatníku. Hledejte lehce projmuté jednořadé sako, které končí 2 až 3 prsty pod linií boků. Takové totiž hravě sladíte s kalhotami, sukněmi i šaty a věřte, že jej nedáte z ruky.“

Zdroj: www.vlasta.cz, Metropole Zličín

Související články