Šály a plédy mohou být hrubě pletené, tkané, přízové nebo vlněné. Nosí se jednoduché jednobarevné pašmíny, ale i vzorované kousky. Hitem jsou plédy s třásněmi a střapečky nebo třeba plédy lemované volány nebo s krajkou. Výběr barvy je samozřejmě na vás a už vůbec není třeba ladit šálu s kabelkou nebo botami, frčí právě kontrasty. Máte chuť omotat si šálu kolem krku, vytvořit z ní kapuci nebo ji použít jako pléd? Nic není nemožné.

A jak klasický šál nosit?

Nejjednodušší způsob uvázání šály zná asi každý. Šálu si jednou obtočte kolem krku, zepředu dozadu a zase dopředu. Konce šály nechte volně viset podél těla, pokud jsou příliš dlouhé, svažte je do uzlu.

Po francouzsku

Evropský neboli pařížský uzel je oblíbený u žen i mužů. Je jednoduchý, vypadá velmi dobře a hlavně dokonale zahřeje. Šálu přeložte na půl a položte kolem krku. Konce protáhněte smyčkou, která vznikla v místě přehnutí šátku, a trošku utáhněte.

Ze čtverce trojúhelník

Čtvercový pléd přeložte na polovinu a obtočte jej okolo krku. Cípy plédu nebo šály vpředu pod bradou zavažte na dva uzly a schovejte pod trojúhelníkem, který vznikl na hrudníku. Aby takto uvázaný šál plnil svoji funkci, měl by mít strany alespoň jeden metr dlouhé.

Šál z jednoho kusu látky

Tak tenhle sešitý šál vázat nemusíte, stačí ho jen navléknout přes hlavu. Pokud vám snad takový šál v šatníku chybí, můžete si ho vyrobit. Obyčejnou šálu si přehoďte přes krk a konce k sobě svažte dvojitým uzlem, pak ji přetočte a svázané konce dejte za krk.

Pletenec

Začněte jako u francouzského stylu vázání šály, přeložte ji na půl a dejte za krk. V jedné ruce podržte dva cípy šály, v druhé vzniklé oko. Okem protáhněte jen jeden cíp šály, shora prostrčte ruku do oka, chytněte druhý cíp a protáhněte jej.