Dříve jsme oblečení kvůli jedné dírce nevyhodily

Ženy mojí generace byly zvyklé recyklovat, tedy spravovat a přešívat oblečení, které nám přirostlo k srdci. Ať už jsme měly niterný vztah ke konkrétnímu kousku založený na tom, že šlo o dárek od nejlepší kamarádky nebo přítele, nebo se nám oblečení dobře nosilo, či nás k odpovědnému přístupu k věcem vedla finanční situace, dnešní trend slow fashion nám byl zkrátka blízký. Sama jsem ráda, že se pomalu vrací a stává se stále více propagovaný právě mladou generací.

Slow fashion – trend poslední doby

Udržitelné kousky, které je možné nosit po celá léta, protože jsou z kvalitních materiálů a v minimalistickém stylu, takže se skvěle kombinují s výstředními doplňky, mají své kouzlo. Snaha o odpovědný přístup k přírodě i k výrobě, která souvisí nejen s obrovskou zátěží pro životní prostředí, ale i se zneužíváním levné, často dětské pracovní síly, je to, co hýbe posledních pár let módním světem a celou společností.

Přesto nechceme zamrznout a nedat šanci novým technologiím i trendům, jen je třeba přemýšlet o důsledcích. Pojďme si teď shrnout, co zásadního se změnilo v posledních letech v oblékání.

Silueta

Pas se posunul výše. Kdo si tedy může dovolit zakasat horní díl do spodního, ať zakasá. Zmizely bokové kalhoty, sukně posazené pod úroveň pasu i opasky nízko na bocích.

Šířka nohavic

Slim střihy ustupují širokým nohavicím. Bootcut, mom jeans a chino střih dříve populární hlavně u tepláků je hlavním tahounem kalhotových kolekcí.

Střih sukně

Ačkoli kolové a nabírané sukně á la 50. léta měly na chvilku utrum, nyní se opět vrátily na módní výsluní. Stejně tak i plisování a volány. Nosí se splývavé střihy, ovšem ultra úzkým pouzdrovým sukním pomalu odzvonilo. Stále se nosí midi a maxi délky, ale vrací se i minisukně.

Vintage se vrací

Vedle sofistikovaného minimalismu se objevuje vintage shape. Vše, co je žensky zdobné, jemné a historizující, má dveře našich šatních skříní otevřené.

Extra podpatky a platformy na ústupu

Ty nejvyšší podpatky v kombinaci s vysokou surovkou vpředu, které byly hitem ještě před pěti lety, potkáte už jen ve vykřičeném domě nebo na pole dance, kde se podobné boty nosí v případě specifické disciplíny zvané glamour dancing. Dnes to jistí tenisky, nízké sandálky a anatomicky tvarovaná stélka. I když lodičky na jehlách společnosti stále kralují!

Zdroj: www.vlasta.cz

Související články