Patchwork je speciální textilní technika, kdy se sešívají různé kousky látek tak, aby vytvářely geometrické – symetrické nebo zcela nahodilé – vzory. Tahle metoda pravděpodobně pochází z Číny z 8–9. století. Počátky patřily buddhistickému obřadnímu rouchu, které bylo sešito z pestrých hedvábných látek. Nejrozšířenější se stal patchwork v 17. století v Anglii, kdy se touto technikou vyráběly přehozy a závěsy. Tehdy samozřejmě nešlo o využití zbytků látek, ale o opravdové umění.

Staré časy

Na základní škole jsem chodila snad do všech kroužků, které malé město na okraji Prahy nabízelo. Byla jsem nesmírně kreativní a chtivá umět všechno a nejlépe hned. Co bych dneska za tohle nasazení dala! Jedním z kroužků byly samozřejmě rukodělné práce. A patchwork spolu s vyšíváním obrázků a potahů na polštáře patřil k jedné z technik, kterými jsme se coby děti zabývaly nejčastěji. Sešívané deky nebyly v rodinách ničím neobvyklým, ale už tehdy – snad z nedostatku látek nebo díky touze přetvořit hadry na vyhození v unikátní kousek – jsem techniku patchwork zařadila do mé prvotní „návrhářské“ tvorby. Ze starých levisek, brokátové dečky a dědovy staré bavlněné košile jsem si spíchla kabát, který neměl mezi spolužáky konkurenci. A vidíte, dneska obdobné kousky prodávají renomované značky za horentní sumy.

Patchwork hlásí návrat

Největším hitem jara budou patchwork džíny, bundy a košile. Přiznám se, že když jsem se probírala novými kolekcemi, takové to „Wow!“ na první dobrou nepřišlo. Nicméně jde o trend, tak vám ho chci představit, třeba si k sešívaným kouskům ještě cestu najdu. K dostání budou džíny s kontrastními nohavicemi nebo kalhoty sešité z několika nesourodých kousků denimu. Kousky se můžou lišit barvou a strukturou, čím kontrastnější, tím lepší. Pokud si takové džíny pořídíte, musíte si uvědomit, že v nich budete (alespoň zpočátku) poutat pozornost. Komu není okukování cizími lidmi milé, ať si počká, až se z patchworku stane opravdový trend, pak to lidi na ulici přestane zajímat, uniformita netáhne. Na tuhle módu musíte mít tedy od začátku vysoké sebevědomí. A dodržet pravidlo jednoho výrazného kousku! K takovým džínům si oblékněte bílé triko nebo košili, na nohy nazujte jednobarevné tenisky a máte vyhráno.

Kombinujte s jednoduchými doplňky

Podobné je to i se šaty, sukněmi, bundami… Patchwork šaty můžou být sešité ze dvou kontrastních dílů a na každém z nich může být našita opět kontrastní kapsa. Košile může být opticky přepůlená podélně, kdy jeden díl bude jednobarevný a ten druhý sešitý z kousků. A bundičky? Čím pestřejší, tím lepší. Jestliže si troufáte na jehlu a nit, nebo spíše tedy na šicí stroj, můžete si takovou horkou módní novinku spíchnout sama doma.