Když se řekne pelerína, jako první mi „naskočí“ Dracula. Mladší generaci pak zřejmě Batman. A také déšť a čundr a vojenské pončo. Prostě pelerínu mám spojenou s oblečením, které má ochránit před promoknutím. Každopádně klasickou pelerínu nosili poutníci jako cestovní plášť bez rukávů. V noci se pelerínou přikryli, takže sloužila také jako deka. Nosili ji nejen putující aristokraté a vojenští důstojníci, ale i pastevci.

Módním kouskem se pelerína stala v 19. století a vrchol slávy zažívala ve 30. letech 20. století, kdy se kožešinové peleríny a přehozy nosily ke společenským šatům. Populární byla také bolerka, která bývala ušitá ze stejné látky jako šaty. A kdo proslavil pelerínu nejvíc? Evidentně hipíci, kteří nosili indiánské peleríny ke zvonovým kalhotám.

Nová doba

Dnes se nosí tříčtvrteční peleríny z materiálů stejných jako kabáty, vlastně se od kabátů liší pouze absencí rukávů a áčkovým střihem. Některé peleríny jsou nařasené u krku nebo mají zvýrazněné nárameníky. Ale pelerína může být pletená, záleží na tom, čemu dáváte přednost.

Vzorované pončo

Pončo původně nosili muži i ženy v Jižní Americe. Pomocí jeho vzoru dávali najevo příslušnost ke kmeni a rodině. V Evropě se moderní pončo objevilo v polovině 20. století a na výsluní zůstává dodnes. Nosí se ponča přes hlavu, přes ramena, se zipem či na knoflíky. Často mívají lem zdobený třásněmi.

Nesluší každému

Pelerína a pončo nejlépe vyniknou k přiléhavým kalhotám, slim džínám a pouzdrovým sukním. Takže sluší všem, kdo si může uplý spodní díl dovolit. Některým ženám se na stará kolena mění proporce a tuk se začíná ukládat na břiše, přestože nohy zůstávají štíhlé. Právě postavě typu „jablko“ pelerína a pončo sekne. Naopak vyhnout by se peleríně měly ženy s extrémně vyvinutým poprsím, protože pak jim zbytečně trčí a může přidat zbytečná optická kila navíc.