Blíží se začátek nového školního roku a s ním přichází doba, kdy většina rodičů začíná chystat vybavení pro školáky, například vychytanou aktovku nebo batoh, sportovní potřeby, správnou obuv na tělocvik nebo funkční prádlo. Pokud máte doma školáka, nenechávejte vše na poslední chvíli, ten stres za to nestojí. Malé děti se do školy určitě těší a budou se rády podílet na přípravách, ty starší vám snad alespoň nadhodí svoji představu, jak by mělo jejich vybavení vypadat.
Lehké, vzdušné, prodyšné
V oblečení by se měly děti cítit uvolněně a hezky. U holčiček možná hraje design hlavní roli, ale ani tady by neměla jít stranou praktičnost. V dnešní době je naprosto běžné nosit funkční oblečení po celý den. Vybírejte dětem takové kousky, ve kterých se nebudou zbytečně potit, volnost pohybu je samozřejmě také nutná. Důležitou roli hrají i barvy, svrchní oblečení na cestu do školy by mělo být vybaveno reflexními prvky, aby děti nebylo možné v hustém městském provozu přehlédnout.
Batoh nebo aktovka?
Nejlepší batoh je ten, u kterého děti téměř zapomenou, že jej mají na zádech. Výběr kvalitního školního batohu nenechávejte na poslední chvíli a dobře si rozmyslete, do kterého investujete. Batoh by měl být zejména oporou dětské páteři, nesmí chybět ale ani další prvky, které zpříjemní jeho denní nošení a zároveň uleví zádům.
„U malých prvňáčků je lepší zvolit klasickou aktovku, která má pevnou konstrukci a je tak šetrnější pro dětská záda a páteř. Chybu ale neuděláte ani tehdy, pokud sáhnete po kvalitním batohu. Důležité je vybírat batohy s pevnou výztuží zad, které poskytují oporu a na zádech se nijak nekroutí. Tento typ batohů je pak vhodný nejen pro děti na základní škole, ale třeba i středoškoláky, kteří nosí na zádech velkou váhu knih, učebnic a sešitů,“ doporučuje prodejce Tomáš Žaloudek.
Nehrbit, prosím!
Tašku i batoh by děti měly správně nosit nasazené na obě ramena. Nošení brašny na jednom rameni je oblíbený módní nešvar řady školáků, který však přispívá k horšímu držení těla i zátěži zádových svalů. Kromě výztuže zad je u školní brašny důležitá také tloušťka a výztuž ramenních popruhů, které se nesmí zařezávat do ramen a měly by být pohodlné na nošení. Dalším prvkem je pak zpevněné dno batohu, které drží jeho formu i tvar.
Ať se děti nesedřou
„Velmi důležitá je také hmotnost, která by neměla přesahovat 0,5 kg, maximálně však 1 kg. Děti mají aktovku nebo batoh velkou část dne na zádech, a proto je třeba jim ulevit od váhy, kterou budou po celou dobu nosit,“ doporučuje Žaloudek. Zejména děti na prvním stupni by neměly nosit na zádech celkovou váhu těžší, než je 10 % jejich vlastní váhy.
Pitný režim ve třídě i na hřišti
Pro uložení věcí na tělocvik se hodí lehké látkové vaky na záda. Vejde se do nich vše potřebné, včetně tenisek do tělocvičny, sportovního oblečení i lahve s vodou. Koneckonců pitný režim je nutné dodržovat po celý den. Při výběru správné lahve nezapomeňte na kvalitní typ zavírání a praktický tvar, aby se pití vešlo do školního batohu a bylo vždy po ruce. Lahev by měla být odolná, odlehčená a dvouplášťová, aby v létě udržela nápoj studený a v zimě naopak příjemně teplý.
Zdroj: vlasta.cz intersport.cz urbanbrands.cz Fjällräven CZ (fjallraven-shop.cz)