Dříve se kombinování geometrických tvarů považovalo za módní faux pas, ale dneska? Ani náhodou. Zapomeňte na všelijaké poučky a klidně si na sebe navlékněte několik nesourodých vrstev, jejichž pojítkem bude kostkovaný vzor. Stylisty poslouchejte jen v případě, kdy vám doporučí velikost vzoru vzhledem k vašim proporcím. Drobné potisky pro baculky, extrémní pro modelky, to je snad jediné pravidlo, které se (ovšem ne bez výjimky) osvědčilo.

Znáte glenček?

Je to už docela dlouho, co si vzor glenček našel svou cestu ze Skotské vysočiny do celého světa. U nás mu říkáme také Esterházy a označujeme tak látku se čtvercovým vzorováním, u které jsou ovšem čtverce uvnitř vyvzorovány z proužků nebo miniaturních čtverečků. Najdete ho nejčastěji na vlněných tkaninách nebo jejich směsích, ze kterých se šijí různé pláště, trenčkoty a kabáty, ale i saka a ponča. Lehčí látka s obsahem bavlny s tímhle překrásným tradičním vzorem se používá na šití elegantních dámských i pánských košil a kravat.

Skotská kostka, tartan, káro. A co taková šachovnice?

Tady jde o klasický kostkovaný vzor, který mohou tvořit souměrné kostky nebo i třeba lehce „mázlé“. Já sama si káro připodobňuji k červené kartě, takže když se mluví o károvaném vzoru, naskakuje mi okamžitě červená nitka, která tradiční vzor zdobí. Šachovnice bývá, jak jinak, černobílá a složená ze stejně velkých (opravdu velkých!) čtverců.

Na řadě je pepito

Tady už se nám ty pojmy trochu mísí, ale pepito je typické tím, že má vždy bílý podklad. Vzorování bývá velmi malé a kostičky nemají pravidelný čtvercový tvar. Když se na vzor podíváte přimhouřenýma očima, slije se vám v jednu barvu, při pokusu o ostříží zrak vnímáte šikmo nad sebou několik malých, stejně barevných čtverečků, takže vzor tvoří jakési šikminy.

Pixel sem, pixel tam

Tenhle potisk nemá s tradiční skotskou kostkou příliš společného, jde spíše o poskládání malých krychlí vedle sebe nebo přes sebe. Látka funguje na principu 3D efektu a nosí se na moderních kreacích nebo maškarních kostýmech. Tento vzor vypadá skvěle jako soliterní potisk trička třeba na hrudníku nebo cípu rukávu.

Ať už zvolíte elegantní klasiku, nebo namixujete několik kostkovaných kousků přes sebe, budete letos na podzim cool.