Osobité a crazy

Obrovskou popularitu nejen mezi omladinou si získávají brýle, které se nazývají Y2K. Že nevíte, co si pod tím pojmem představit? Jde o proslulou programátorskou chybu z roku 2000, díky které je zpátky „crazy“ móda z přelomu milénia. Zkratka v překladu znamená: Problém roku 2000. Programátoři v té době ve snaze šetřit počítačovou paměť zapisovali pouze s pomocí dvou číslic, což při přechodu na nové tisíciletí vyvolalo spoustu problémů, protože se slily dohromady roky 1900 a 2000. Možná díky vzniku tohoto paskvilu vznikl nový módní směr, který je tak trochu šílený a avantgardní. Jde vlastně o experimentování s novým a nostalgickým návratem starého.

„Jaro a léto 2022 bude jednoznačně ve znamení výrazných slunečních brýlí. Ať už obdélníkové, neonové, nebo mono – čím nápadnější a extravagantnější, tím lepší!” říká Eliška Malinová, optometristka z pražské optiky Lentiamo. Sáhněte po brýlích bez obrouček, které dříve vládly každému hudebnímu klipu, nebo si vyberte zajímavou barvu čoček.

Výrazné rámování

Dalším z trendů nadcházející sezóny jsou velké hranaté brýle s tmavými skly, které zakrývají skoro celý obličej. Mívají masivní obroučky, jejichž ostré hrany ladí s různými styly oblečení napříč módním spektrem. Pozor by si měly dát ty z vás, které mají hodně světlý, až bledý odstín pleti. V takovém případě zvolte světlou barvu rámu či stříbrné komponenty. Velké oblibě se těší bílé rámy z tvrzeného plastu. "Dbejte také na to, aby brýle na obličej dobře padly a kryly oči ze všech stran. V případě, že budete mít po stranách obličeje velké mezery nebo vám brýle spadnou ke špičce nosu, může se stát, že do oka bude pronikat mnohem víc UV záření, než kdybyste žádné brýle nasazené neměli. Oko se totiž bude dívat dopředu přes ztmavené sklo, jeho sítnice se rozevře a v tu chvíli pojme mnohem více záření právě z nechráněných mezer," upozorňuje Jitka Blažková ze Sport and Style Optic.

Kočičí pohled

Krásné atypické obroučky se špičatými krajními rohy vysunutými až ke spánkům jsou z padesátek zase zpátky. „Jedná se o jeden z nejvyhledávanějších tvarů, zejména s ohledem na svou univerzálnost. Cat eye brýle jsou na našem e-shopu hojně vyhledávané i proto, že se jedná o oblíbený tvar herečky Dany Morávkové, která v tomto stylu vytvořila celou limitovanou kolekci brýlí Crullé by Dana M,“ říká optometristka Kristýna Štěbetáková ze společnosti Alensa.cz. „Tyto brýle hravým způsobem vyjádří vaši originální osobnost. Hodí se pro oválné a obdélníkové typy obličeje.“

Rámy jako od svářeče

Celoprosklené brýle, které vypadají jako svářečské brýle nebo maska, jsou letos futurističtější než kdykoli předtím. Této sezóně vládnou maxi čočky. Nebojte se, že jsou na vás moc, když je budete nosit náležitě sebevědomě, tak v nich zabodujete. Nehledě na to, že na takové to ranní maskování po probdělé noci nenajdete lepší tvar. Schováte se za skly téměř celá.

Nosí se také neonové pilotky

Tady hrají roli především barvy, protože tvar zůstává tradiční. Neonově zbarvené čočky ve žluté, oranžové, zelené, modré a růžové barvě odrážejí silný trend 90. let. „Barevné čočky nejlépe vyniknou na slunečních brýlích bez obrouček nebo s tenkými kovovými rámečky, což je mimochodem také hodně trendy! Sluneční brýle s neonovými barevnými skly dodají v létě šmrnc každému. Záleží jen na tom, aby barva nebyla v rozporu s vaším barevným typem, tedy tónem pokožky a vlasů. Obecně ale neonové sluneční brýle krásně vyniknou v kombinaci s opálenou pokožkou,“ říká Eliška Malinová.