Nejdůležitější je správné vrstvení oblečení, jak už toho na ven, tak i třeba do práce nebo na doma, pokud zrovna nepřetápíte byt, což letos ve většině rodin asi nehrozí. Jakými vlastnostmi by tedy měly jednotlivé vrstvy oblečení vynikat? Vybrané materiály by měly být hřejivé, prodyšné i schopné odvádět pot. „Pří výběru správného funkčního oblečení určitě dbejte na kvalitu a zajímejte se o použité materiály. Investujte do oblečení, které vám vydrží i několik let,“ říká ředitelka českého výrobce funkčního oblečení Marcela Vlčková.

Vlna, vlna a zase vlna

Jedinečné vlastnosti má odpradávna vlna. Ta tradiční ale bývá těžká a na omak „kousavá“. Kromě toho trvá celou věčnost, než uschne. „Proto už v 70. letech začaly klasickou vlnu nahrazovat syntetické materiály, jako například polyester. Lehká a snadno udržitelná vlákna ale zdaleka nejsou výhrou, protože špatně izolují a zapáchají. Obléci se můžete také do bavlny, ale v té zase prochladnete okamžitě poté, co se trochu zapotíte,“ říká Robert Kunorza, výkonný ředitel oděvní společnosti. Ideální volbou je proto sice o chlup dražší, ale zato udržitelná a plně funkční merino ovčí vlna.

První vrstva: triko jako druhá kůže

Přímo na tělo je vhodné zvolit funkční triko s dlouhým rukávem, které odvádí pot a má dobré termoizolační vlastnosti. Proto je dobré volit trika s příměsí vlny. „Největším problémem bývá citlivost pokožky. Ovčí vlna merino je z těch nejjemnějších vláken, takže nepříjemného kousavého pocitu se určitě bát nemusíte. Pokud se ale vlně chcete přece jen vyhnout, doporučuji žebrovaný úplet z jemné příze, který je na omak podobný přírodním materiálům a skvěle odvádí vlhkost,“ říká Marcela Vlčková.

Druhá vrstva: svetr nebo mikina

Hlavním úkolem druhé vrstvy je udržet tělo v teple a zároveň odvést pot z první vrstvy ještě dál od těla. Ideální mikiny či svetry můžete často volit v různých gramážích, tedy do menšího chladu, nebo vyberte silnější variantu pro venkovní aktivity, případně pro jedince, kteří snáze prochladnou. Ve spojení s kvalitní první vrstvou si zajistíte bezkonkurenční kombinaci pro zimní sporty nebo fyzicky náročnou práci v chladném prostředí.

Třetí vrstva: bunda

Také svrchní vrstva by měla vládnout výborným odvodem vlhkosti, vysokou hřejivostí a být dostatečně odolná proti opotřebení. Vhodné jsou proto pružné materiály například s příměsí lycry, které netlačí, zajistí svobodu pohybu a díky speciální prošívané textilii chrání i před větrem.

Nohy v teple

Základem a univerzálním kouskem jsou funkční spodky, které mají bohaté využití. Volte takové, ve kterých můžete relaxovat doma, jít si zacvičit, natáhnout je pod šaty či tuniku do práce nebo je využít v zimě jako spodní izolační vrstvu pod kalhoty. Potřebujete-li teplejší variantu, ideální jsou kousky s příměsí vlny. Do kompletní výbavy patří také ponožky či podkolenky. V chladných měsících a při zimních sportech jsou vhodné kousky s příměsí vlny, protože nohy snadno udrží v suchu a teple. Při výběru ale dbejte i na další detaily, jako je ochrana kotníků v podobě zpevněné konstrukce špičky či elastické bandáže, které ponožku lépe fixují na noze a zlepšují tak celkovou ventilaci nohy.

Co je merino vlna?

Jedná se o velmi jemný druh vlny produkovaný konkrétním plemenem ovcí. Ty žijí ve vyšších nadmořských výškách, kde jsou vystavené vysokým teplotám v létě a silným mrazům v zimě. Roste jim kvalitní srst, která se po oholení musí vyčistit a roztřídit podle hrubosti. Díky své extrémní jemnosti je vhodná pro první vrstvu oblečení anebo jako oblečení pro kojence, protože „nekouše“, neškrábe a velmi příjemně se nosí.

Zdroj: www.vlasta.cz, Moira, Bennon

Související články