Tradiční motivy hvězdiček, zvonečků, vloček a nazdobených vánočních stromků letos vytěsnily potisky, které známe spíše z amerických vánočních komedií. A přestože jsme si možná dříve říkali, že se jedná o příšerný kýč, s postupem času se i v českých rodinách maminky, tatínkové, dědečkové a babičky navlékají do červených svetrů s výšivkou.

Na Ježíška nám nesahejte

Ježíšek je pořád Ježíšek, ale takový Santa se svojí družinou řítící se lesem na saních tažených soby už není v českých regálech nedostatkové zboží. Ale abychom se neobraceli jen na Západ, sehnat výšivku s Dědou Mrázem a jeho jolkou už také není žádný problém. Já osobně bych se držela našich tradic a udělala u štědrovečerní tabule radost dětem a vnoučatům oblečená v mikině s potiskem sněhuláka, vánočního stromečku nebo Krtečka ve vánoční čepici.

Přes den v pyžamu, večer za dámu

Mezi pyžamem a domácím oblekem se rozdíly už dávno smyly. A strávíte-li celý Štědrý den v bytě, klidně zůstaňte v pyžamu. Hodit se bude nějaké příjemné a s vánočními potisky nebo výšivkou. V obchodech seženete spoustu variací, ať už sametovou soupravu, hedvábné kimono s širokými kalhotami, nebo hedvábnou košili a župan. Ale k večeři by to chtělo něco slavnostnějšího, třeba overal. Nebo slavnostní saténové kalhoty a přízový svetřík ladící s ozdobami na stromečku i celkovou výzdobou bytu.