Za styling se všeobecně považuje kosmetická péče, která na vlasech zůstává. Vedle nejznámější dvojky tužidlo a lak se do skupiny dnes přidaly také nesmývací péče, které vylepšují kondici vlasů, česání a zkrášlují výsledný efekt.

Lak na vlasy

Stále nepřekonatelný, a pokud chcete používat jen jeden styling, pořiďte si právě lak. Od doby, kdy měnil účes v betonovou helmu, uplynula spousta času. Ale pokud přece jen toužíte po megazpevnění, zvládne to také. Sílu naznačuje číslo na obalu, stupnice 1–5/6.

Při výběru se řiďte buď požadovaným efektem, nebo stavem vlasů. Mezi nejvyhledávanější patří lak na vlasy podporující objem účesu, následuje specialista zvyšující lesk. Lak pro barvené pramínky přidává pečující složky a chrání před blednutím. Do laků se přidávají pečující složky, které prospívají všem typům vlasů, například posilující keratin nebo léčivý panthenol.

Lak vždy před použitím pořádně protřepejte, aby se promíchal obsah, navíc se pak tolik neucpává tryska. Jemná, ale pevná síťka fixující hotový účes se vytvoří, když krouživým pohybem nastříkáte vlasy ze vzdálenosti natažené paže. Když ruku přiblížíte, vlasy se navlhčí a dovolí dotvarovat určité partie, třeba ofinu. Pro posilu objemu pramínky nadzvedávejte a lakujte ke kořínkům.

Pěnové tužidlo

Skvělý start, pokud tvoříte účesy z vlhkých vlasů s pomocí fénu. Zvedne objem vlasů, usnadňuje foukání pomocí kulatého i plochého kartáče. Prvním posílíte nadýchanost pramínků, druhým především hladkost a lesk. Pěnu směrujte tam, kde se má efekt projevit. Objemové tužidlo ke kořínkům, podporu lesku především do délek. Pěnové tužidlo se nanáší prsty, ale také se dá do vlasů včesat tím, že ho nastříkáte přímo na hřeben nebo na kartáč.

Využijte i efektu zvýraznění struktury vlasů, tedy oddělení pramínků, především u vlnitých vlasů. Vlasy po umytí nerozčesávejte, až proschnou, do dlaně si naneste pěnu a vmačkávejte od konečků k hlavě. Nechte volně uschnout nebo použijte difuzér.

Tvarovací gel a vosk

Hustší konzistence je předurčuje především k dotvarování již hotových účesů a kratších střihů. Gel uhlazuje vyžehlené pramínky nebo podpoří takzvaný mokrý efekt. Včesáním hřebenem se širokými zuby vznikne zajímavá struktura účesu.

Voskem zvládnete i tvarování konečků do špiček nebo směrování pramínků do různých stran. Jeho výhodou je, že odpuzuje vodu, takže se třeba dá použít na účes na pláž. Navíc se na rozdíl od gelu nevysuší, takže ho lze i několikrát přetvarovat, třeba na patku.

Do vosku ťukněte ukazováčkem, rozetřete ho mezi něj a palec, uchopte pramínek a pohybujte prsty, jako když solíte.

Primer a spol.

Hitovka péče o pleť zamířila do vlasového stylingu. Primer neboli báze má formu lehké emulze, která připraví vlasy pro úpravu, během ní je ochrání a postará se o dlouhodobý efekt. Chrání především před vlhkostí, která vede u vlnitých vlasů ke krepatění a vyžehleným pramínkům krade dokonalost. Záleží na tom, jaký primer zvolíte.

Finální úpravu účesu také usnadňují termoochranné spreje, které zaštítí vlasy před teplotou až do 220 °C. Nanášejí se po celé délce a vlasy se ještě následně rozčešou.

Doladění krásy účesu zvládnou pečující oleje, vhodné především pro delší pramínky. Uhladí jejich povrch a zvýší lesk. Současně přidají ochranu před vnějšími vlivy.

3 univerzální rady

Před nanášením stylingu nechte vlasy proschnout na vzduchu nebo pramínky trochu vysušte fénem. Vlasy totiž chytají tvar těsně přes uschnutím. Nanesení namokro by tvarování účesu jen zbytečně prodloužilo.

Ženy obvykle používají stylingu nadbytek a vlasy tím zatíží. Především to platí u pěnového tužidla. Nemusíte spotřebovat celou dávku, která se po jednom zmáčknutí vytvoří. I když vám to bude líto, půlku odeberte, přidat jde vždycky, ale ubrat leda umytím hlavy.

Pokud stylingu používáte větší množství, a dokonce ho vrstvíte, například si tvar účesu víckrát fixujete lakem, před mytím vlasy nerozčesávejte, protože by se mohly poškodit. Dovolte šamponu rozpustit zbytky a vymýt je, nejlépe dvojím šamponováním.

ZDROJ: https://vlasta.cz