Možná jste lnu za ta léta na chuť nepřišla a není se čemu divit. Některým ženám totiž vadí, že působí tak nějak zmačkaně. A oproti bavlně není tak měkký a poddajný, to kvůli pevným vláknům, která na druhou stranu mají na svědomí jeho udržitelnost. Ale můžete se poohlédnout po kouscích, které jsou v základu lněné a mají v sobě změkčující příměsi.

Je to „držák“

Len je neskutečně odolný, zůstává v kondici mnohem déle než bavlna a nepoškodí se ani při praní. Má skvělou tepelnou vodivost, a tím pádem účinně odvádí pot od těla. Lněná látka je schopná absorbovat až 30 % vlhkosti, takže oblečení na pohled nezvlhne a místo toho hezky chladí. To ocení zejména ty z vás, které se potí v podpaží i navzdory nánosu deodorantů. Nevzhledné koláče ve lněném oblečení víceméně nehrozí. A pokud by se snad objevily, velmi rychle uschnou.

Super hypoalergenní

Len ocení také alergici. Struktura jeho vláken je hladká, takže se na nich neusazuje tolik prachu, roztočů a dalších malých neřádů, které na oblečení opravdu nechcete mít. Také se hned tak nezašpiní a na rozdíl od bavlny nepřejímá pachy z prostředí. Je natolik odolný, že se jeho struktura za deset let používání vůbec nezmění, maximálně více změkne. Je to materiál na celý život, proto při nákupu lněných kousků berte v potaz nadčasovost a rozhodně nešetřete, důležité je kvalitní ušití.

Jak se lněné oblečení starat?

Už naše babičky praly lněné kousky sólo, nebo je před praním s jinými materiály uložily do lněného pytlíčku. Snažily se tak zamezit tomu, aby len pohltil chloupky z jiných materiálů a tím ztratil svůj lesk i barvu. Při praní v pračce můžete nastavit i vyšší teplotu, tu len v pohodě snese, ale je třeba vyhnout se vysokým otáčkám. Před pověšením je dobré len protřepat, aby pak bylo žehlení jednodušší. Lněné oblečení můžete žehlit i na vysoký stupeň, ale pokud jde o tmavší kousky, žehlete je vždy z rubové strany. Mohou se na nich totiž tvořit bílé mapky od vysrážené vody z žehličky.