Stačí jeden nesprávný krok a tenisky to hned schytají v plné míře. A nemusíte se zrovna trefit do louže nebo projít blátivou cestou, na látkové tenisky se chytá špína jako mouchy na mucholapku. 

Zdroj: Youtube

Než je hodíte do pračky…

Určitě si důkladně prostudujte pokyny výrobce, jak tenisky čistit a případně prát. Ty najdete buď v návodu, který jste obdrželi při nákupu bot v obchodě, nebo na webové stránce značky. Protože jsou každé tenisky jiné a liší kvalitou i materiálem, ze kterého jsou vyrobené, pokyny výrobce není radno podcenit.

Tenisky to můžou pořádně schytat

Ne všechny tenisky je vhodné prát v pračce. Můžou je poškodit nejen nevhodné prací prostředky, ale hlavně otáčky bubnu a cyklus máchání a ždímání. Může se jim nechtěně odlepit podrážka, proto více výrobců praní tenisek v pračce nedoporučuje. Pokud se i přesto pro pračku rozhodnete, zvolte aspoň co nejjemnější cyklus praní. Plátěné a látkové tenisky by praní v pračce měly zvládnout. Ale pokud jde o tenisky z kvalitní kůže či semiše, na praní v pračce rovnou zapomeňte.

Připravte je na koupel

Tenisky před praním rozeberte na kousky, a to doslova. Vytáhněte z nich tkaničky, vložky  a veškeré odnímatelné ozdoby. Šňůrky a vložky z tenisek můžete prát spolu s teniskami, ale odděleně v jemné síťované kapse. Také nezapomeňte odstranit pevné a zatvrdlé nečistoty i z podrážky, aby se vám naopak při praní špína nezaprala do textilní stélky tenisek. Použijte kartáček a zubní pastu nebo tekutý prášek k odstranění nečistot. Pokud zubní pastou boty trošku zašpiníte, nevadí. Praní v pračce to vyřeší. Nakonec tenisky o sebe pořádně oklepejte – vytřesete z nich zbytečný prach a zbytkové nečistoty, které jste očistili. Některé pračky mají také speciální cyklus na praní bot. Pokud ho vaše pračka nemá, tenisky vždycky perte na jemný cyklus se studenou vodou, maximálně pak na 30°C. A nikdy tenisky v pračce neždímejte!

Sušení je důležité

Možná vás to bude lákat, ale tenisky nedávejte za žádnou cenu do sušičky. Mokré boty vyplňte bílými papírovými utěrkami, ty jim pomohou udržet jejich původní tvar. Nasáklé utěrky pak vyjměte a tenisky nechte ještě volně vyschnout. Nevystavujte je přímému slunečnímu záření, aby neztratily barvu. Teprve až budou tenisky úplně suché, vložte do nich seprané a suché vložky a šňůrky.

Praní ručně? Ten nejbezpečnější způsob…

Pokud výrobce zakazuje praní vašich tenisek v pračce, raději ho poslechněte. Co se týče tenisek kožených nebo semišových, tak na pračku rovnou zapomeňte. Takové tenisky očistěte a připravte na praní podle návodu výše. Kožené tenisky pak můžete jednoduše otřít vlhkým hadříkem. Pokud je špína zažraná, použijte speciální mýdlo na kůži. Semišové tenisky jsou na údržbu ještě náročnější. Vyčistíte je jemným kartáčkem a speciálním mýdlem anebo pěnou.  

Na čištění tenisek nedoporučujeme používat bělidlo. A to ani v případě bílých tenisek. Lepší, než bělidlo, je případně roztok sody bikarbony. Smíchejte v poměru stejný díl sody bikarbony, octa a horké vody a kartáčkem nanášejte na tenisky. Pak je opláchněte vlažnou vodou a důsledně vymáchejte. Chovejte se k nim podobně jako k vlasům. Neždímejte je silou, jen jemně vytlačte vodu. Nechte je vyschnout na rovném povrchu, nejlepší na čerstvém vzduchu.

Zdroj: Vlasta.cz

Související články