Pokud jste celý život nosila lodičky na jehlách, ať už to předepisoval pracovní dress code, nebo jste chtěla mít sošnou figuru, možná s přibývajícím věkem na vysokých podpatcích trpíte. Tím pádem vám trend bílých a pastelových tenisek hraje do karet. Výrazně oživí méně nápaditý outfit a ubere i několik let.

Ale pozor!

Tenisky sice mohou být na první dobrou pohodlné, ale pokud samy o sobě nedisponují kvalitní ortopedickou stélkou, může být vašim nohám po celodenním pobíhání trochu ouvej. Proto do bot doporučujeme dokoupit vložky. Ty kvalitní a anatomicky tvarované kompenzují vady chodidla a zabezpečují optimální rozložení váhy těla, zároveň tlumí nárazy a odlehčují odraz, a díky tomu předcházejí úrazům v oblasti chodidla a kotníku.

Po strništi bos

Výrazným trendem zdravého a pohodlného obouvání dneška je barefoot. A překvapivě nejde o trend poslední doby, lidé přece chodili naboso odjakživa. Bota by se vždycky měla přizpůsobit tvaru lidského chodidla, nikdy naopak. U módní obuvi to bohužel často neplatí, protože nepřirozeně tvarované špičky chodidla stlačují a tím zabraňují jejich volnému pohybu. To se vám s barefoot obuví nemůže stát, protože má špičky anatomicky tvarované. Barefoot boty nemají klasickou podporu nožní klenby, tím se chodidla přizpůsobují terénu, což je jejich přirozená funkce. Ultratenká, ale velice odolná podrážka nemá žádný výrazný sklon, takže zajišťuje přirozený postoj těla. Díky této podrážce cítíte povrch, po kterém se pohybujete, a to je právě záměr. Zdaleka ale nejsou vhodné pro každého. Pokud máte nohy zničené a bolí vás, není to řešení. Sáhnete raději po sportovních botách určených na běh, v těch vám bude nejlépe. Hrozí ale, že už nebudete chtít nosit nic jiného a noha trochu zpohodlní.

Jak nakupovat tenisky

1. Nevěřte slepě velikosti. Vnitřní prostor jednotlivých modelů se často liší. Při nákupu si vyzkoušejte obě boty, musí vám skvěle padnout.

2. Boty si kupujte zásadně odpoledne, kdy je vaše noha po celodenní chůzi nejobjemnější.

3. Velikost nohy měřte vestoje, s ponožkou, kterou budete do tenisek nosit.

4. Změřte si velikost obou dolních končetin a boty vybírejte podle delší a širší nohy.

5. Při zkoušení tenisky zašněrujte nebo zapněte na „sucháč“ a projděte se po prodejně, jen tak zjistíte, zda vám perfektně sedí.

6. Zaměřte se na to, jak vám bota sedne v jednotlivých partiích. Tedy zda je před prsty dostatečně dlouhý nadměrek, zda vám padne v oblasti prstních kloubů a sedí dobře na nártu. Tenisky nesmí nikde tlačit ani klouzat z paty.

7. Na tvrzení prodavačky, že se obuv časem přizpůsobí noze, raději nespoléhejte a držte se osvědčené praktiky, že to, co sedí při zkoušení, bude sedět i při nošení.