Tatérské umění vznikalo historicky téměř současně v různých částech světa. Afričtí domorodci i amazonští indiáni zdobili svá těla různými obrazci. V té době měla každá tečka na kůži svůj význam. Těla bojovníků byla jako deník, kam se zapisovaly mezníky jejich životů. Každá tvorba symbolu byla rituál. Tetovaný člověk musel vydržet bolest, za kterou stejně jako v životě, byla čára, nová životní etapa či odměna. V současnosti tomu není jinak. Nejčastěji tetují umělci takové talismany, které ztvárňují členy rodiny, mazlíčky, nebo symbolizují životní zlomy.
Handpoke nebo strojek?
Umělci nejčastěji tetují moderními tetovacími strojky. Dnes mají obrovský výběr a některé strojky skoro nerozeznáte od pera. Jsou tiché, lehké a přesné. Moderní doba je dokonce tak daleko, že už není nutná ani elektřina, protože se používají bezdrátové strojky. Na druhé straně se těší oblibě i tradiční metoda handpoke (ruční technika), při které se tetuje bez strojku přímo jehlou v ruce. Tak si lze i v dnešní době vychutnat skutečný tetovací rituál.
A bude mě to bolet?
Světě, div se, ale tetování opravdu bolí. Někdy více a někdy méně, podle umístění. Na internetu existuje něco jako mapa těla, na kterém místě se tetování dá vydržet lépe a kde je bolest intenzivnější. Každý to máme jinak. Například pro ženy je bolestivější aplikace obrázku v době menstruace. Celkově ale tetování bolí na kotníku a nártu, na zápěstí, za uchem, na hrudníku, pohlaví a v obličeji.
Pokud se právě chystáte na své první tetování, nepodceňujte přípravu. Je důležité být zcela zdráv, odpočatý a mít ideálně den volna. Jedná se o zákrok, je to zásah do těla a je nutné na to brát ohled. S sebou si vezměte dostatek vody a svačinu. Tatér by vás měl o průběhu sezení informovat.
Obrázek jako z fotky
Dalo by se říct, kolik tatérů, tolik stylů. Můžete si nechat vytetovat v podstatě jakýkoli motiv. Není problém vyobrazit Krtečka v kalhotkách, dokonalý portrét vaší babičky jako z fotky, ani Hieronyma Boshe. Stačí si ujasnit, co byste rádi do konce života nosili na svém těle a vybrat si tatéra. Díky sociálním sítím je to hračka. Každý tatér má svůj pracovní Facebook a Instagram, kde má portfolio svých prací. Pak si už jen zarezervujete termín a můžete se těšit.
Důležité rady:
- Tatér by měl mít obsáhlé portfolio a reference. Samozřejmostí je certifikace a aktivní ŽL.
- Tatérské studio by mělo mít internetové stránky, kde najdete veškeré informace o kontraindikacích, samotné aplikaci a následné péči o tetování.
- Většina kvalitních tatérů si bere dopředu zálohu na termín. Oproti ní vám v dohodnutém termínu pošle vypracovaný návrh tetování. Ten byste měli obdržet nejdéle několik dní před samotným sezením.
- Mezi důležité pokyny patří i následný režim. Po tetování není vhodné se fyzicky namáhat, vystavovat slunci, koupat se (rybník, bazén apod.), navštěvovat solárium nebo se vyskytovat ve znečištěném (např. prašném) prostředí.
- Finální výsledek a zahojení záleží z 90 % na vaší domácí péči.
Text: Magdalena Weingärtner
Zdroj: vlasta.cz autorka textu je profesionální tatérka