Šedivěním se nemění původní barva vlasů, ale zesvětluje se, až vybledne. Buňky, nesoucí pigment, ho v sobě mají čím dál méně, některé jsou úplně prázdné, průhledné. Na jedné hlavě rostou v průběhu stárnutí šedé vlasy v různé sytosti barvy, někdy to vytváří zajímavý efekt, podobný melíru. Jednotlivý vlas má však vždy jednotnou barvu od kořínku ke konečku.

Česání s respektem

Vlasové vlákno bez pigmentu připomíná průhledností sklo a má podobnou křehkost. Zeslábne a snadněji se poškodí, dokonce už při každodenním rozčesávání. Pořiďte si hřeben s řidšími zuby a zkontrolujte, zda nemají ostré hrany. Šetrně přistupují k akci oblíbené bodlinkové kartáče. Husté vlasy rozdělte na prameny, aby to krátké bodlinky zvládly.

Opatrně při rozčesávání vlasů, pokud používáte styling, například lak na vlasy. Ačkoliv jsou mokré vlasy zranitelnější než suché, v tomto případě vlasy česejte až po umytí, když na ně nanesete masku. Nebo po umytí, když je necháte proschnout a použijete trochu nesmývací péče nebo pečujícího oleje.

Ideální střihy

Stříbrovlásky poutají a pozornost a počítejte s tím, že vyniknou nedokonalosti, třeba roztřepené konečky a zubatá ofina. Přiměřená doba zásahu kadeřníka je asi jednou za šest týdnů. Čím kratší a složitější střihy, tím náročnější údržba.

Všeobecně šedým vlasům lépe sedí jednotná délka, takzvaný tupý střih. Sestříhání by mohlo působit až moc ležérně, tedy neupraveně. Dlouhých vlasů se úplně vzdát nemusíte, ale pozor, ať nepůsobíte jako indiánská babička, zanedbané vlasy mohou totiž opticky přidat až 15 let. Šmrncovně vypadají prodloužená mikáda k lopatkám.

Pečování

Říká se, že šedivé vlasy zhrubnou, ale spíše ztrácejí kondici tím, že méně fungují mazové žlázy na pokožce hlavy a pramínky se více a rychleji vysušují. Nelesknou se a hůř se rozšesávají, lámou se a mají sklony elektrizovat. Volte hydtatační šampony a po umytí použijte kondicionér. U delších šedých pramínků přidejte do péče jednou týdně masku, nebo ji dokonce můžete používat po každém mytí místo kondicionéru.

Šedé pramínky neodrážejí světlo, působí matně a neživě. Vzhled vylepší nesmývací péče, ať už spreje, nebo olejíčky, které použijete na vlhké vlasy po umytí. Pokud používáte styling, například pěnové tužidlo, nesmývací péče patří pod něj, použíjte ji jako první. Nezříkejte se ani nanášejí na suché vlasy, ať už pro dodání lesku hotového účesu, nebo pro usnadnění rozčesávání.

Triky navíc

1/ Oblíbené silver šampony používejte, když mají šediny žlutý až oranžový nádech. Ale původně byly vytvořeny pro odbarvené blond vlasy, takže se může stát, že na přirozených šedinách se zbarví místo do šeda a platinova do fialova. Výsledný studený odstín může na kráse I ubrat - v obličeji zvýraznit kruhy pod očima a bledost, která doprovází stárnutí pleti. Podpoří I ostrost rysů, například nosu. Prostě všeobecný názor, že studené odstíny barvy vlasů sluší všem, je pověra.

2/ Kondici krade šedým pramínkům horko při stylingu. Zkuste požádat kadeřníka o střih, který bude vypadat pěkně I po přirozeném uschnutí. Nebo investujte do péče, která chrání před horkem. Kvalitní fén s ionty se také počítá.

3/ Pro stříbrovlásky se hodí novinky, takzvané anti-age kosmetické vlasové řady, které zapojují do složení látky, používané pro omlazování pokožky, například kyselina hyaluronová.

Zdroj: časopis Vlasta

https://www.townandcountrymag.com/style/a27693242/gray-hair-care-tips/