Argumenty

Možná proto, že na pohled je to obyčejná voda, tento krok se u nás hodně zanedbává.

Musím se přiznat, že ani já, kosmetický fanatik, nepoužívám tonik pravidelně. Můj zájem obvykle vzbudí nějaká novinka. A také mě motivuje návštěva kosmetického salonu či pracovní rozmluva s kosmetičkou, protože pokaždé na radu ohledně tonizace pleti dojde. Tak se teď pokusím namotivovat vás.

Až vám dojde oblíbené odličovadlo a zamíříte do drogerie pro nové, koukněte se v rámci značky po pleťových vodách. Zjistíte, že to není závratná investice. Dokonce velmi pravděpodobně najdete produkt navazující na ten, který používáte, protože se vyrábějí kompletní čisticí řady, ať už podle typu pleti, nebo žádoucího efektu. Vedle toho, že se vzájemně doplňují a posilují výsledek pečování, sady také velmi pěkně vypadají na poličce v koupelně.

Teď si upřesníme, kam tonizace v očistném rituálu patří a co se při ní na pokožce děje. Pleťová voda je doplněk a tvoří poslední krok, ať už před ním použijete gely oplachované vodou, nebo pleťová mléka, oleje, nebo kombinujete více produktů. Při prvním použití vás asi překvapí pohled na tamponek po otření tváře, kterou už jste považovali za skvěle vyčištěnou. Tonizace dotáhne akci k dokonalosti a stáhne poslední zbytky make-upu, mastnoty, špíny, ale také předchozího čistidla, které už svou práci odvedlo. Zůstane báječná svěžest bez pocitu ulepenosti.

Pokožka si ovšem ponechá aktivní látky, které se do toniků přidávají. Když mají hydratovat, špičkami prstů si ověříte, jak je povrch pleti hladký. Parádní efekt mají krotitelé mastnoty. Stále více se uplatňují pleťové vody, které zklidňují podráždění a posilují pokožku, aby mu méně podléhala.

Hurá do akce

Používání tonika se dá zvládnout za minutu. Ideálně, když si ji ukradnete ráno i večer.

Kromě dočištění pleti, které večer smázne nánosy dne a make-up a ráno pot a toxiny, které se vyplavují během regenerace při spánku, také vytvoříte báječný základ pro následné kosmetické hýčkání. Tonizovaná tvář lépe vstřebá sérum i krém. Poznáte to už při nanášení, kdy se hmota snadněji roztírá, než když krémujete pokožku, kterou předchozí čištění obvykle trochu vysuší. Když vydržíte pravidelně používat pleťovou vodu měsíc, klesne spotřeba krémů. Začnou z kelímků pomaleji ubývat, zatímco stav pokožky se viditelně vylepší, i když nebudete měnit dosud používanou péči. Prostě s ní pokožka začne lépe pracovat.

Začít můžete například tonikem, které má přírodní složení a zklidňující efekt, který ocení všechny typy pleti a věkové skupiny. Mezi univerzální doteky se řadí také hydratační vody. Navést se nechte třeba i označením pro citlivou pleť, které prozrazuje, že uvnitř lahvičky nemají místo zbytečnosti, které často používání zpříjemní, ale mohou přivolat alergii, třeba parfemace.

Pro první pokus si kupte klasické balení, kdyby vás tonizace otravovala a propadla se do historie. Ale jinak se vyplatí podívat se po pořádné lahvi, protože základní pravidlo zní: nešetřit. Z objemu 400 ml nebude tolik ubývat a obvykle má výhodnější cenu.

Nestačí kapka, ale tamponek pořádně zalijte, můžete ho pak třeba trochu vyždímat prsty. Po tváři má klouzat, nikoliv ji drhnout. Tahy veďte od středu tváře do stran a trochu vzhůru proti gravitaci. Nezapomínejte na krk.

Profíci doporučují věrnost produktu, alespoň než spotřebujete balení, což obvykle stačí na dva měsíce. Samozřejmě, hlavní slovo má pokožka, poslouchejte ji. Pokud jí pleťová voda nesedí, tvář pálí, svědí nebo se moc napíná, chce to změnu hned.

ZDROJ: časopis Vlasta