Rychle hotovo, těší dlouho

Líčení tužkou zabere pár minut, ale doprovodí vás v původním stavu až do pozdních večerních hodin. Tužka obsahuje přírodní oleje, díky kterým snadno přilne ke kůži a odolá potu i vodě. Některé mají voděodolnost posílenou, označují se nápisem waterproof. Ale i když se líčení trochu rozmaže, vznikne nedbalá elegance, která je právě moderní. Co se barev týče, vsaďte na černou. Podle toho, jak moc přitlačíte, vznikne výrazné tmavé orámování nebo jemnější zvýraznění. Rozmazáním aplikátorem, který často bývá na druhém konci tužky, nebo pomocí vatové tyčinky či špičky prstu se přiblížíte kouřovému líčení. Světlovláskám sluší hnědá či bronzová linka, univerzální je šedá konturka, která vytvoří přirozený styl. Zajímavě působí fialová tužka, která očím dodává hloubku.

Zostra

Tužku mějte v pohotovosti s ostrou špičkou. Nechte ji chvíli před ořezáváním v ledničce, pak to jde lépe. Vyplatí se investovat do speciálního ořezávátka, které koupíte v drogerii či parfumerii. Šroubovací tužky mají měkčí konzistenci a ořezávátko často najdete na druhém konci. Také se dají v případě nouze naostřit tak, že budete kreslit na papír a otáčet s ní. Tužku hlídejte před pádem, když se poruší barevné jádro, bývá to na více místech a už ji neořežete, protože vypadne.

Jak na to

Vyplatí se oční víčko nejprve vyčistit odličovadlem na vodní bázi, nikoliv s olejovou složkou, po té by líčení sjelo. Můžete následně použít speciální podkladovou bázi, která naopak líčení prodlouží, obvykle má formu lehkého gelu, který nedráždí oči. Také se dá pokožka zmatnit očními stíny, pro tuto úlohu se hodí tělová barva nebo růžový odstín. Pudr zapracuje stejně, ale mohl by napadat do oka a podráždit ho. Při líčení horního víčka se dívejte trochu dolu. Vyplňte „malířské plátno“ tak, že ukazováček přiložíte k vnějšímu koutku a povytáhnete kůži mírně nahoru a do strany. Funguje to především u zralé pokožky, která už je mírně povadlá.

Nahoře a dole

Nezkoušejte linku jedním tahem, snadnější je práci si rozdělit. Nasaďte špičku tužky co nejblíže horních řas a malujte směrem k vnějšímu koutku. Mírně ho přetáhněte a ocásek nasměřujte nahoru, aby oči působily vesele. Při druhém tahu tužku mírně nakloňte, aby nemalovala jen špičkou, ale také širší plochou tuhy, a udělejte vnější část linky silnější. Třetím tahem dokreslete linku na zbývající části oka, tam by měla být tenčí, aby líčení vypadalo přirozeně. Dolní linka často není třeba, protože kompletní orámování krade oku velikost a působí tvrdě. Pokud ji přesto chcete, udělejte ji pouze na vnější třetině oka. Propojte s horní linkou a korunujte řasenkou.

Tři triky navíc

1/ Pokud se vám chvěje ruka nebo nemáte potřebnou zručnost, kreslete linku z malých čárek. Také si zkuste pomocí teček předkreslit formát, udělejte tečku na víčku nad zornicí oka v místě, kam až chcete linku kreslit. Tečkou také vyznačte konec linky. Neměla by přesahovat délkou obočí, to pak působí příliš dramaticky.

2/ Důležité je propojit linku co nejvíce s hranicí řas, jinak působí líčení moc amatérsky. Máte-li řidší řasy, volná místa mezi nimi dokreslete špičkou tužky kolmými tahy. Také se dá již nakreslená linka rozetřít směrem do řas vatovou tyčinkou. Aby nesetřela moc barvy, navlhčete ji.

3/ Při nákupu tužky se zamyslete, jak ji budete používat. Pro klasickou tenkou linku, která jemně zvýrazňuje oko a opticky zahušťuje obočí, se hodí středně tvrdá tužka. Když ji budete testovat při nákupu, zanechá suchou, ostře ohraničenou tenkou neprůhlednou čáru. Pro líčení, které vytvoří kouřový efekt nebo nahradí oční stíny, se hodí tužky krémovější s mastnějším základem. Zanechají linku mírně průhlednou, silnější a kostrbatou. Takové složení mají například tužky kajalové či gelové.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/how-to-put-on-eyeliner-pencil