Stejně jako při oblékání řešíte, jaký střih oblečení sluší vaší postavě, podobná úvaha je nutná i při výběru brýlí. Obecně rozlišujeme čtyři základní typy obličeje podle jeho tvaru: hranatý, kulatý, oválný a srdcovitý. A každému obličeji sluší jiné brýle, stačí si udělat jednoduchý test. Vezměte s sebou na nákup kamarádku, která má zcela jiný tvar obličeje než vy. A vyzkoušejte stejné brýle na obou z vás. Vidíte ten rozdíl?

Oválný obličej

Máte-li jen o trochu širší lícní kosti a směrem k čelu a bradě se váš obličej zužuje, máte vlastně ideálně symetrickou tvář. Vy si můžete vybírat brýle snadno. Pravděpodobně vám bude slušet jakýkoliv typ brýlí, stoprocentně budou perfektní podlouhlé a oblé obruby, které kopírují tvar obočí. Můžete si dovolit brýle s atraktivními detaily na stranicích, které zaujmou a upoutají pozornost.

Hranatý obličej

„Pokud máte hranatý obličej s ostřejšími liniemi, zhruba stejně širokým čelem, lícními kostmi a bradou, budou vám velmi pravděpodobně slušet oválné brýle,“ říká optička z OptikDoDomu.cz Klára Kašparová. „Zjemníte tak ostřejší rysy hranatých linií a docílíte jemnějších proporcí. Nicméně kromě tvaru oválného vám budou slušet i kulatější a retro brýle. Nemusíte se bát experimentovat a vybrat si i netradiční tvar a barvu. K vašemu obličeji si totiž můžete dovolit výrazné, barevné a mohutné obruby.“

Srdcovitý obličej

Je-li váš obličej nejširší v oblasti čela a směrem dolů k čelisti se zužuje a přechází až do špičaté brady, noste především vzdušné obroučky, které zjemní váš vzhled a nebudou příliš výrazné. S minimalizováním širokého čela vám zase pomohou lehké a oblé rámy. „Ze srdce vám doporučuji vyhýbat se příliš zdobeným obroučkám, stylu à la moucha a velkým tvarům v horní části obrub, které by vaše čelo ještě více rozšířily. Lichotit vám naopak budou jemné zaoblené tvary připomínající kapky, klasické pilotky a obecně jemnější žensky působící brýle,“ radí designér české značky Relax Lukáš Janošík.

Kulatý obličej

Pokud máte obličej zhruba stejně široký jako dlouhý, snažte se docílit toho, aby pomocí brýlí vypadal užší a delší. „Vyzkoušejte brýle s úzkými rámy, hranatějšími okraji anebo také obdélníkový tvar obrouček. Zeštíhlit kulatý obličej můžete brýlemi s výraznější horní obrubou,“ radí Kašparová. Určitě se vyhněte obroučkám kulatým, záměrem je obličej protáhnout a zostřit.

Dobrá rada na závěr…

Tušíte správně, že pouze u 4 základních typů tvarů obličeje většinou nezůstane. Mnoho z nás totiž může mít mix několika typů, a tak dále rozlišujeme například tvar hrušky, diamantu či obdélníku… Pamatujte ale vždy na úplně nejdůležitější pravidlo, které zní: „Ve svých brýlích se musíte cítit prostě dobře.“ Proto dejte na svou intuici a noste to, v čem se budete cítit v pohodě.