Nemusíte být v super kondici, i příjemná procházka v občasném lehkém skluzu vám udělá dobře. A třeba se za pár týdnů do kondice dostanete.

Na sklonku předešlého roku jsem po mnohaleté zralé úvaze opustila pronájem v centru Prahy a stala se tak trochu venkovankou. A jak pozoruji okolí, kdo může a má kam, mizí z metropole, tedy i na chalupu nebo chatu. Obklopeni přírodou se cítíme lépe a byť jen krátká procházka na čerstvém vzduchu udělá i s nalomenou psychikou zázraky.

Komu by snad nestačily pohorky a trekové hole, může oprášit běžky. Nebo jim dát první šanci! Běžky jsou perfektní právě proto, že když už nastane tuhá zima a napadne, můžete si je užít nejen na horách a v podhůří, ale třeba na středočeském poli. Je jen třeba, aby sněhu bylo dostatek pro vytvoření spodní vrstvy, pak už se můžete radovat z každé vrstvy prašanu a užívat si zimní radovánky po svém.

Jak se na běžky vybavit?

Základem je samozřejmě vhodné oblečení. Budeme to opakovat stále znovu – vrstvení, vrstvení a zase vrstvení. A pak samozřejmě nějaké to sportovní vybavení jako lyže, hůlky, běžecké boty, brýle a spousta doplňků. Pokud nehodláte začít s vrcholovou běžkařskou kariérou, pro začátek stačí turistické běžky a pohodlné boty.

Základní vrstva

Základní vrstva by měla umět odvádět vlhkost od těla a tím vás udržet v suchu a teple. Potíme se totiž všichni a my ženy v letech a s nějakým tím kilem nahoře ještě víc. Ideální jsou kousky z funkčních syntetických materiálů nebo z vlny. Perfektní je třeba merino vlna, která je měkká, pohodlná, skvěle odvádí pot, hřeje, i když je vlhká, a navíc nepohlcuje pachy, takže oblečení nemusíte po každé procházce venku prát.

Střední vrstva

Ta má za úkol udržet vás hlavně v teple. Ale zároveň musí být i dostatečně prodyšná, aby i skrz ni mohla odcházet vlhkost od těla. Opět je vhodné použít oděv ze speciálního syntetického materiálu nebo z vlny.

Shellová vrstva

Svrchní shellová vrstva toho musí zvládnout hodně. V ideálním případě by měla odolat větru i vodě, zároveň by však měla být dostatečně prodyšná, abyste se zbytečně nepotili a nepřehřívali. Pomoci mohou i praktické detaily jako například kapuce nebo ventilační otvory, kterými můžete tělesnou teplotu snadno regulovat. Jak už název napovídá, ideální jsou oděvy z různých typů shellových materiálů.

Izolační vrstva

Jde o extra hřejivou vrstvu, kterou můžete i venku snadno oblékat a svlékat, přesně podle počasí a aktivity. Musí být dobře skladná, aby vám nezabrala v batohu moc místa. Oceníte ji během pauzy na svačinu nebo tehdy, když teploty náhle klesnou. Tady můžete vybírat mezi kousky s péřovou či syntetickou výplní, záleží na klimatických podmínkách. Do suché zimy se hodí peří, ve vlhku dejte přednost syntetice.