Vánoce se kvapem blíží a jen skalní odpůrci ještě nezačali přemýšlet nad výběrem vhodných dárků. Ty měkké jsou již tradičně jedny z nejoblíbenějších. U pletených doplňků typu šály, plédu nebo čepice nemusíte až tolik řešit velikost, takže případná reklamace ze strany obdarovaného nehrozí.

Podle nedávného průzkumu nákupního chování jsou Češi na Štědrý den nejvíce elegantní z celé střední a jižní Evropy. Celých 75 % Čechů se na Vánoce rádo vyšňoří, za námi zůstali dokonce Slováci (66 %) a Italové (42 %). Překvapivě málo pak vánoční styling zajímá Rumuny (27 %). Co na rozdíl od jiných národů moc nenosíme, jsou tematické vánoční svetry, ten by na sebe nevzalo 43 % Čechů.

Téma každé zimy – svetr

Svetrem nic nezkazíte. Na zimu se hodí, hlavně letos, takový huňatý retro svetr s vyplétanými copánky, tradiční kardigan na knoflíky nebo volný over size přízový top se vždycky unosí. Doma i venku. Máte-li v plánu sáhnout hlouběji do peněženky, překvapte svoji drahou polovičku svetrem z kašmíru. Jde o nadčasový kousek, který bude – při troše správné péče – ozdobou šatníku dlouhá léta.

Ponožky se zúročí vždycky, a dokonce 64 % Čechů je pod stromečkem najde s radostí. Na Slovensku, v Rumunsku a Chorvatsku je to 67 % a na hornatém Slovinsku dokonce 82 %.

Heboučké pleteniny a oblečení do postele

Kamaše do gumy, široké nohavice na doma i na ven, přízový overal… To jsou kousky, kterými můžete svoje milé potěšit. Oblíbené jsou i kombinézy z plyše, hřejivé televizní deky, které se oblékají na tělo a vypadají jako spacák. Zkrátka vše, co zpříjemní zimní večery a v čem se musí každý cítit dobře. Do měkkých dárků ale spadají také pyžama, noční košilky, župany a spodní prádlo. Cítíte-li se na výběr intimnějšího dárku, směle do toho.

Měkké doplňky na ven

Čepice, šály, nákrčníky, čelenky a rukavice patří do kategorie dárků, které nestojí majlant a přitom prokáží super službu v nadcházející zimě. Také je často ztrácíme, takže takových doplňků není nikdy dost. Odvažte se při výběru barev, když jde o dárek, musí být něčím výjimečný. Třeba obdarovanému dokážete, že přestože by si sám nikdy nekoupil tyrkysovou hučku a fuchsiovou šálu, nakonec mu překvapivě sekne.

A jak to mají Češi s dárky?

Na vánoční seznamy nás také neužije, Ježíškovi píše jen 28 % Čechů. Sedm z deseti pak seznam přání nemá. Buď mají rádi překvapení (53 %), nebo chtějí, aby jejich blízcí vymysleli vhodné dárky sami (30 %). Celkem 43 % Čechů tvrdí, že nedostává nevhodné dárky, a i kdyby, 24 % si je nechá jako vzpomínku. Jen 15 % tak má ve zvyku vrátit dárky zpět do obchodu, stejný počet je zkusí darovat někomu jinému.

Zdroj: www.vlasta.cz https://financesonline.com/christmas-shopping-statistics/ https://www.fashion-research.cz/nakupni-chovani-podzim-2022

Související články