Klobouky v britské monarchii mají dlouhou historii, dříve totiž patřily mezi povinnou výbavu dam. Ženy bez nich nemohly vyrazit do společnosti, protože se považovalo za nevhodné ukazovat vlasy. Proto je možné při významných událostech vidět dámy s pokrývkami hlavy, které se pyšní nejrůznějšími, mnohdy až bizarními tvary a barvami. Nutno podotknout, že ke krátkému a nadýchanému účesu princezny Diany stylové kloboučky pasovaly.

Historie dámských čapek a klobouků sahá do daleké historie. Pojďme si nyní v kostce shrnout, s jakými typy pokrývky hlavy se můžeme v dávné i nedávné minulosti a následně i současnosti setkat. A které z nich jsme mohli vídat na překrásné hlavě milované princezny.

Podívejte se do naší galerie na ty nejpovedenější módní kreace princezny Diany, kde hrála hlavní roli právě stylová pokrývka hlavy.

Bílá paní

V počátcích kloboukové éry šlo u dam hlavně o to, aby byl klobouk co nejvýraznější. Čím větší a s širší krempou, tím lepší. Středověké ženy nosily HENNIN, vysoký kuželovitý čepec s průhledným závojem, jehož délka dosahovala často až na zem. Přesně takovým se pyšnila i bílá paní z českých pověstí. Klobouk obyčejné měšťanky býval mnohem nižší.

Mafiánský klobouk

Koncem 19. století se na trhu objevil klobouk, který se stal postupem doby nejoblíbenějším na světě – FEDORA. Jde o klobouk se širokou krempou, vpředu promáčklý, který se často objevuje ve filmech z mafiánského prostředí. Ale nejde o ryze pánskou záležitost, fedoru nosí i dámy, častěji vyššího věku. Tyhle klobouky si pohrávají s výškou a liší se i šířkou krempy.

Jde to i bez krempy

Dalším oblíbeným dámským kouskem je tzv. TOKA, klobouček bez krempy. Ten je ručně tvarovaný, nejčastěji plstěný, ale letní varianty používají i lehčí materiály. Typ toky zvaný anglicky pillbox hat, protože tvarem kotouče připomíná dózu na léky, byl na vrcholu módy v první polovině šedesátých let. O jeho slávu se zasloužila Jacqueline Kennedyová Onassisová a princezna Diana si také občas toku nasadila.

Fascinace fascinátorem

Velmi oblíbenou pokrývkou hlavy, zvláště ve vyšších kruzích, je FASCINÁTOR. Ten bývá upevněný sponkou nebo čelenkou přímo ve vlasech a etiketa umožňuje v něm strávit společenskou událost, večeři či divadelní představení, aniž by si ho dotyčná dáma musela z účesu vyjmout. Divadelní představení je trochu sporné – musíte brát ohled na diváky v řadách za vámi. Fascinátory nosí dámy na koňské dostihy, pólo, svatby i pohřby a tento doplněk s oblibou nosívala právě princezna Diana.

Musíte v tom umět plavat

Podobně se nosí ve vlasech i LODIČKA, ať už se síťkou, nebo bez. Ta bývá upevněná pomocí pinetek nebo sponek. KAPITÁNKU, někdy zvanou BEKOVKU, nosí s oblibou mladší generace, ale ty zdobené jste mohli vidět i na princezně Dianě. Ta ve svém šatníku preferovala i sportovní univerzitní módu a právě k mikině, šortkám a kovbojským holínkám často nasazovala bekovku nebo BASEBALKU.

Jak vznikl ikonický krátký sestřih?

Na focení pro britský Vogue roku 1990 přišla Diana s vlasy sahajícími po ramena. Vlasový stylista Sam McKnight jí vlasy sčesal dozadu pod ozdobný diadém a sepnul je sponkami tak, aby to vypadalo, že má princezna vlasy krátké. Dianě se účes opravdu líbil a kadeřníka překvapila otázkou: „Co byste udělal s mými vlasy, kdybych vám ponechala zcela volnou ruku?“ Sam bez váhání odpověděl: „Všechny bych je ostříhal.“ A tak vznikl slavný účes, kterému zůstala princezna Diana nadosmrti věrná.

Zdroj: www.vlasta.cz Wikipedia.cz, Móda – Dějiny odívání 18., 19. a 20. století, www.kafe.cz

Související články