Nadměrné mytí zatěžuje pokožku hlavy a kromě nečistot spláchne i blahodárnou přirozenou mastnotu, která udržuje rovnováhu a funguje jako ochránce. Očistou způsobíte víc škody než užitku. Plánujte šamponování podle typu vlasů, které vám nadělila příroda.

Jemnost na prvním místě

Možná si myslíte, že nejvíce se mastí a špiní vlasy silné a husté. Naopak, více mastnoty provází kondici vlasů jemných. I když se to nezdá, na hlavě jich je spousta. Představte si talíř, na který poskládáte pětikoruny a vedle něj druhý s dvackami, kde jich bude víc? Každý jemný vlásek má vlastní mazovou žlázu, která ho poctivě chrání. Mastnoty se během dne nastřádá moc, navíc tenký vlásek zatíží a přilepí k hlavě. Tady se každodenní mytí povoluje a neškodí. Vyberte si šampon, který čistí, ale respektuje citlivost pokožky hlavy a klidně sáhněte i po specialistovi, který současně zvětšuje objem.

Ideální míchaná

Nejvíce lidí má vlasy středně silné, které jsou od hlavy mastnější, se suššími konečky. Obvykle se to nejvíce projeví u vlasů, které narostou k ramenům a dál. Všeobecně vlasové kořínky zvládají udržet rovnováhu vlasu v délce deseti centimetrů, ale česáním se mastnota rozprostře po celé délce, vlas má ideální průměr a účes si drží objem. Majitelky takových pramínků mají sklony mýt si vlasy obden, protože někdy u hlavy postrádají svěžest, ale ideální je nepodlehnout a umýt si hlavu až třetí den. Tím se drží přirozenost vlasové pokožky a rostou z ní vlasy zdravé a krásné. Pohladí šampony hydratační, s přírodními složkami.

Hustovlásky

Nadýchaný účes tvoří silné vlasy. Kdo je nemá, touží po nich, ale samozřejmě nejsou dokonalé. Mají větší plochu povrchu a tím větší plochu na odpařování vody, takže se rychle vysušují, především na konečcích. Moc se nemastí ani od hlavy, takže pocitově by vydržely bez mytí klidně týden. Moderní doba nám však přinesla smog a zplodiny, které se na hlavě usazují, i když méně nápadně, a mohou dráždit pokožku hlavy. Doporučení pro dobrou kondici zní – šamponovat po 4-5 dnech. Kromě očisty je to také šance dodat pramínkům výživu, což zvládá péče pro suché nebo poškozené vlasy.

Mytí lokýnek

Kudrnaté vlasy působí bohatě, ale jsou velmi křehké. V místě, kde se ohýbají, se průměr zeslabuje, a tím snadněji podléhá poškození. Také mají porézní povrch, kterým snadno uniká voda. Hlava s prstýnky téměř nezná pocit mastnoty či nečistoty. Neprospívá jim česání, takže se pod nimi pokožka snadno zapaří a zamoří bakteriemi. Mytím předcházíte především komplikacím jako mastné lupy, svědění, padání vlasů. Šamponujte dvakrát týdně, nebo jednou za čtyři dny. Volte šampony intenzivně hydratující, uhlazující, zjemňující.

3 tipy pro šamponování

3 tipy pro šamponování

  1. Pokud potřebujete prodloužit dobu mezi jednotlivými mytí vlasů, vyhněte se šamponům se sulfáty. Říká se ji pěnidla a zpříjemňují mytí, ale pokud podceníte oplachování, mohou zanechávat stopy na pokožce. Dráždí ji a ona reaguje nadměrným maštěním.
  2. Pohlídejte si obsah síranů. Posilují proces mytí hlavy, protože rozpouští špínu, ale na úkor nadměrného odmaštění pokožky i pramínků. Odbourávají z vlasového vlákna dokonce i živiny.
  3. Podobně nežádoucí je příliš horká voda. Naruší přirozenou ochranu hlavy na několik hodin. Používejte chladnější vodu nejen na oplachování, ale na celkovou šamponovou lázeň.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-wash-your-hair

https://www.webmd.com/beauty/features/how-often-wash-hair