Dobrá zpráva zní: tři osvědčené kroky pramínkům opravdu vracejí rovnováhu. Někdy zabodujete už tím prvním. Nastal čas objevit čepici.
Ani malá, ani velká
První rada zní: Kupte si takovou čepici, kterou opravdu budete nosit. Pořádně se v obchodě prohlédněte, jak v ní vypadáte, protože jestli budete mít pocit, že vám nesluší, určitě ji radši doma zapomenete. Také je výhodné, aby nebyla moc velká, když vysvitne sluníčko nebo půjdete třeba na nákup, ať se vejde do kabelky. Model z hrubě pletené silné vlny s megabambulí do psaníčka nenacpete.
Co se týče materiálů, čistě přírodní moc nefrčí, ale i ty umělé nebo funkční mohou být pokožce hlavy a vlasům příjemné. Zkuste si látku na pár minut přiložit na vnitřní stranu ruky nad dlaní, tam je pokožka citlivá. Když bude škrábat nebo moc hřát, sáhněte po jiném. Aby byly vlasy chráněné, ale nepařily se, měla by čepice sedět, aby neklouzala, ale dal se pod ni lehce zastrčit malíček. Schovejte nejen hlavu, ale také kořínky. Volně vlasy stočte do jednoho pramene a schovejte pod čepici nebo alespoň pod límec bundy.
Nechte to přírodě
Když to půjde, omezte mytí vlasů. Vlasová pokožka reaguje na okolní podmínky a vytváří přiměřenou vrstvu mazu, který znamená nejlepší ochranu. Sice tím vlasy ztratí u hlavy objem, ale obvykle to nevypadá tak hrozně, jak si myslíte. Zkuste hygienu posunout o jeden den. Samozřejmě pokud budete mít pocit, že na vás všichni zírají, zůstaňte u obvyklé frekvence. Alespoň se však trochu otužujte, protože když si hlavu umyjete vlažnou vodou, narušíte přirozenou lipidovou ochranu méně než horkým oplachováním.
V zimě stačí jedno šamponování, hlavu také příliš nenamáhejte drhnutím. Jestli nemáte doma vypnuté topení, nechte pramínky uschnout volně na vzduchu. Pokud si vlasy myjete večer, učiňte tak s dostatečným předstihem před ulehnutím. Chodit spát s mokrou hlavou patří mezi nejhorší věci, které pramínkům můžete provést.
Krmení
V zimě sneseme výživnější stravu a o vlasech to platí stejně. Pořiďte jim péči obohacenou proteiny, díky nim přežijí sezónu bez ztráty lesku a hebkosti. Poškozené vlasy, dlouhé vlasy, pravidelně barvené – jejich povrch zacelí keratin. Základní péči poskládejte z šamponu a oplachovacího kondicionéru.
Kadeřníci se shodují, že alespoň jednou týdně by se měl vlasový režim vylepšit o masku, která pracuje nejen na povrchu, ale pronikne hlouběji. Opečované vlasy tolik nepodléhají vysušování, které vede k elektrizování vlasů. A když už se to ráno stane? Nastříkejte na hřeben či kartáč lak na vlasy a pramínky pročešte.
3 rady navíc
3 rady navíc
- Když se vlasy hodně mastí a neudrží objem, přidejte množství šamponu a uberte kondicionér. Na středně dlouhé pramínky udělejte v dlani loužičku o velikosti padesátikoruny. Napěňte u kořínků. Důkladně opláchněte. Kondicionér naopak k hlavě nedávejte, stáhněte jednou rukou vlasy do culíku vzadu a naneste ho jen na vlasy, které volně visí dolů.
- U poškozených vlasů napodobte vrstvení, které nás v zimě udrží v teple a ochrání. Ocení to také pramínky, takže i když použijete oplachovací kondicionér nebo masku, ještě na vlhké vlasy naneste trochu péče, která se neoplachuje.
- Vlasové oleje patří mezi hity zimního pečování, především u delších a suchých vlasů. Je však snadné s nimi pramínky předávkovat. Udělejte z nich kreativně tzv. pre-shampoo care, tedy zábal před mytím vlasů. Bohatě olej naneste do vlasů, především do délek, pročesejte a hlavu na 20 minut zabalte do igelitu a ručníku. Umyjte a použijte kondicionér.
Zdroj: https://vlasta.cz, https://www.thehairroutine.com/blogs/journal/winter-hair-care, https://www.self.com/story/winter-hair-care-tips