Přemýšlivky: rovnoběžné rýhy na čele

Krčením čela, které ani nevnímáme, si pokožku skládáme do vrásek. Od určitého věku, kdy se zpomaluje přirozená regenerace pleti, už se přestanou vyhlazovat. Preventivně oddálí povadnutí pleti ochrana před sluncem, od jara do podzimu sluneční kosmetikou nebo ochranným denním krémem, po zbytek roku třeba make-upem s UV filtrem.

Pružnost pokožky na čele posílí zvýšená hydratace, kterou na místo dopraví a udrží pravidelné používání séra. Nanáší se před krémováním ráno nebo večer, v případě suché pokožky ideálně 2x denně.

Varhánky: na ploše tváří

Normální, až mastná pokožka zde zůstává dlouhodobě beze změn, suchá se už po třicítce začne pokrývat sítí droboučkých vrásek. Nejsou tolik výrazné, ale tím, že narušují hladkost povrchu, brání odrazu světla a obličej působí unaveně. Ideální dávka péče se skrývá v pleťových kapslích.

Po čtyřicítce se hydratace tváří zhoršuje i ostatním typům pleti. Vytrácí se současně také pevnost a pružnost, vrásky se prohlubují a objevují také ve spodní části obličeje. Svěřte ho jednou týdně zpevňující masce.

Želví krk: vrásky v několika patrech

Na péči o krk trochu zapomínáme. Největší škody tady páchá sluníčko, těsné roláky a čtení v posteli. Takže v době odhalených těl krém s UV filtrem, v zimě radši šála a s knížkou se přestěhujte do křesla. Nejjednodušší péče: skončit krémování tváře až u lemu podprsenky.

Krk unese výživnější krémy, na rozdíl od tváře, která se pod nimi může potit. Při nanášení ho rozetřete v dlaních a roztírejte zdola nahoru proti zemské přitažlivosti. K omlazování využívejte také noc.

Mračivky: linky mezi obočím

Pokud hodně prožíváte emoce, zapojujete mimické svaly. Špatná nálada se usazuje mezi obočím. Pokožka se zvrásní, když se potom svaly uvolní, znovu se vyhladí, ale v místě zlomu se poškozuje a časem už zůstane prohlubeň natrvalo. Než k tomu dojde, dopřávejte tváři relaxaci, spojenou s masáží krémem.

Napětí uvolňují a na vrásky působí koncentrované liftingové krémy. Hluboké svislé linky, vrásky z drobných čárek nebo tvar připomínající sopku, jak ho vtipně pojmenoval jeden z redakčních vnoučků, vyhladí paralyzující složky.

Vraní stopa: u koutku očí

Pokožku posílíte pomocí několika návyků. Mějte v kabelce sluneční brýle, celoročně, a nestyďte se je použít, když bude hrozit mhouření očí před sluníčkem. Křehká pokožka vytahování těžko snáší, ale vylepší to hydratace a regenerace používáním očního krému.

Napravit zanedbávání zvládne sérum, které má intenzivnější složení než krém. Do oblasti v okolí vnějšího koutku péči vklepávejte špičkou prstu, aby se pokožka zbytečně nevytahovala.

Nosoretka: rýha od nosu ke koutku pusy

Kéž by se dalo říct, že je to daň za kuřácký zlozvyk: přispívá ke vzniku vrásek okolo rtů mechanicky a tím, že zpomaluje přirozenou regeneraci buněk. Ovšem hluboké rýhy mívají také ostatní ženy, tohle je prostě část tváře namáhaná mimikou. Vyplatí se preventivně ošetřovat ji kombinací séra a krému.

Na vrásky platí omlazující péče. Kyselinou hyaluronovou kroťte lehčí, vitaminem C viditelnější, retinolem vylepšíte i hlubší brázdy. Střídejte pleťové masky, dopřávejte pokožce obrušování, hydrataci i lifting.