Výrazné lampasy na společenských kalhotách, které se z tepláků přemístily i do byznys oblečení, jsou naštěstí dávno pasé. Možná někoho bavily, ale pro většinu módních tvůrců to byla móda jak od kolotoče. Stejně tak i masivní pruhy, čtverce a obdélníky ohraničené kontrastní černou, červenou nebo neonkami na světlém podkladu. Všechny tyhle rádoby extravagantní pokusy zapojit je do módního průmyslu ztroskotaly. Dnes v šatnících převládá daleko umírněnější pojetí geometrie.

Méně je opravdu více

Geometrické prvky sice můžou pomoci vyrýsovat chybějící křivky, ale zároveň i zbytečně poutat pozornost. Když máte opravdu velké břicho a hodláte ho maskovat výraznými podélnými proužky v domnění, že se v nich nějaký ten fald ztratí, bohužel to úplně nevyjde. Zbytečně tak k sobě připoutáte spoustu kritických pohledů. Pruhy a lampasy používejte k tomu, aby zkorigovaly drobné nedostatky, tedy sáhněte po drobnějším vzorku a tenké lince, která jen naznačí linie, podobně fungují třeba zvýrazněné švy.

Zvýrazněte štíhlý pas

Sebekritiku si zaslouží také pruhy v oblasti pasu, které ho mají opticky zúžit. Lepší službu udělá pásek, který umístíte právě tam, kam je třeba. Naznačený opasek coby součást látky musí být umístěný přesně tam, kde poslouží, což je v praxi trochu problém, protože pas má každý trochu jinak vysoko. Může ho celkem dobře naznačit jakási kontrastní vsadka, která bude končit špičatým koncem někde v oblasti břicha, a bude všitá na bocích. Nebo boční lampas na šatech, který se v oblasti pasu lehce rozšíří a siluetu tak projme.

S lehkostí

Chcete-li působit ležérně a přitom elegantně, sáhněte po drobnějším pravidelném vzorku. Pepito, káro, drobné šikmé linky, to vše působí nenásilně a jemně. Chcete-li trochu ubrat na bocích, můžete výše zmiňované lampasy využít, ale ne kontrastní, spíše z jinak strukturované látky nebo s odstínem o pár řádů výš nebo níž. Když mají vlněné kalhoty od kostýmu sametový lampas tón v tónu, působí elegantně a přitom trochu rozbijí celistvost nohavic. Stejně zafungují i podélné jemné proužky nebo třeba jen sežehlené puky.

Zdroj: Vlasta.cz