Ne všechny z nás předpubertálních dívek měly takovou kliku. Moje mamka se o módu zajímala okrajově, ale zase byla soudná, takže se se mnou nechtěla hádat. Už tehdy jsem měla svoji představu o stylu a tu jsem začala záhy úročit při vlastní tvorbě. Babička mě samozřejmě maximálně podporovala. Takže abych to zkrátila – k buklé nemám zrovna dvakrát vřelý vztah a přestože už několik sezón opravdu frčí, já sama jsem si k němu cestu zatím nenašla. Ale na ostatních mě docela baví.

Nepřehlédnutelný dezén

Buklé (z francouzského bouclé, což znamená oblouček nebo kadeřit se) je silnější látka se smyčkami a uzlíky, které vytvářejí její nerovný, drsný povrch. Vyrábí se většinou z česané nebo mykané vlny smíchané s chemickými vlákny. Látka se skoro vůbec nemačká, a proto se z ní šijí sukně, kostýmy a dlouhé pláště. Označení buklé se používá také pro pleteniny, které mají podobné vlastnosti. Základem buklé pletací příze je hladká nit, která je omotána lesklou efektní nitkou a vše fixuje jemná točená příze. Výsledkem jsou pak více či méně odstávající smyčky nebo očka, které vytváří na svetru zajímavý plastický povrch.

Pusťte do šatníku pastelky

Do módy přichází modely na způsob anglických kabátců se zapínáním na dřevěné kolíčky, které jsou upevněné do kožených (koženkových) oček. Ty se dříve povětšinou šily z vlněné příze nebo klasického tvídu, letos se objevují i v netradičním buklé provedení. Ale nevypadají zase tak špatně, protože výrobci si pohráli hlavně s barvami. Černá, červená a vínová klasika dostává jednoznačně na frak od veselých pastelových barev. V kurzu je lehounce zelenkavá, světle růžová, jemně krémová a svěže modrá, ale i barva zralých meruněk a broskví.

Parku nebo trenčkot?

Perfektně sedí jednořadá a dvouřadá saka v prodloužené délce, která mají silnější podšívku a můžou tak v pohodě suplovat zimní kabáty. Nosí se i buklé parky s výraznými kapsami a paspulkou, over size kabáty a hlavně velmi oblíbené trenčkoty. Právě kombinace rozdílných materiálů trenčkotům sluší, honosí se atraktivními lemy, nárameníky, manžetami a klopami. Hladké lemování na plastickém buklé vzoru je onou třešničkou na dortu.

Mrkněte na web!

Ke kabátům z téhle atypické látky noste raději méně okázalé spodní vrstvy v minimalistickém designu a nechte vyniknout extravagantní zimník, bundu nebo jiný buklé kousek, který jste si letos pořídila. A pokud se tak ještě nestalo, na e-shopech máte k dispozici výběr, o kterém se vám dříve ani nesnilo. Dávejte si jen pozor, zda je vrácení zdarma.