Košilové šaty jsou stálicí v našich šatnících už dlouhá léta a není tajemstvím, že lichotivé jsou pro každý typ postavy. Ovšem i tady musíte dodržovat módní pravidla, aby opravdu šaty splnily, co od nich očekáváte.

Krev a mlíko

Jste-li ženská krev a mlíko a máte dominantní především poprsí, košilové šaty vám stejně jako košile na knoflíčky a s límečkem nebudou příliš lichotit. Nevadí! Můžete sáhnout po variantě, která není upnutá až ke krku a soustředit se hlavně na obvod. Není nic horšího než neforemné „slzy“ mezi jednotlivými knoflíky a látka napnutá až k prasknutí, když se pokusíte vměstnat svoje vnady do o číslo menšího modelu. Takže klidně přiznejte barvu a pořiďte si šaty ve velikosti, která odpovídá, s výstřihem do véčka nebo alespoň s možností tento výstřih díky rozepnutí vytvořit. Využijte sílu geometrie a sáhněte po šatech s jemným podélným proužkem v áčkovém nebo lehce projmutím střihu. Pokud máte štíhlé nohy, nebojte se je odhalit a zvolte variantu v délce dlaň nad kolena.

Chlapecká postava

Pokud se pyšníte štíhlou chlapeckou postavou bez výraznějších křivek, noste košilové šaty přestřižené pod prsy, s drobnými záševky nebo sámky, které vaše prsa opticky zvětší. Košilové šaty, které vás neobepnou, tohle umožňují. Můžete se poohlédnout po modelu se všitými ramenními vycpávkami, které dodají vašim rovným křivkám proporce, pas můžete zdůraznit páskem nebo třeba silnější stuhou ležérně omotanou kolem pasu. Poslouží vám i vrstvení – pod šaty můžete natáhnout džíny a k nim basic tričko, přes ně pak obléknout rozepnuté šaty jako svrchní díl a siluetu zvýraznit třeba ledvinkou namísto pásku.

Postava jablíčka

Kdo by netoužil po postavě přesýpacích hodin. Jenže když vám příroda nadělila podobu spíše jablíčka, musíte se naučit pracovat s tím. Taková postava se vyznačuje silnějším středem těla a štíhlýma nohama. Ideální pro vás budou zejména over size košilové šaty, které nemají propínání na knoflíky v celé délce, ale jen do pasu nebo ještě výš. Mohou se pyšnit třeba jedním větším volánem nebo asymetricky střiženou délkou, ta vám padne jak ulitá. Ke kolenům, nad kolena, to je jen na vás.

Zdroj: Vlasta.cz