Svetr bez rukávů? To je hebký sen…

Máte ráda teplo, které oceníte hlavně ve chvíli, kdy vás pobolívá za krkem nebo v bederní části zad? Pak si pořiďte teploučký pléd. Že jde jen o kousek látky, ve kterém se budete cítit neforemná? A že se hodí k posezení u krbu, ale určitě ne do kanceláře? Tak to už dávno neplatí. Moderní plédy mají spoustu podob a nosit je můžete celý den. Výhodou je bezesporu skladnost, pléd si zkrátka složíte do kabelky, a jakmile na něj v podvečer, když trochu přituhne, přijde řada, máte po ruce svrchní kousek, který nejen zahřeje, ale i oživí váš outfit. V kanceláři můžete pléd přehodit přes opěradlo židle a v případě potřeby se do něj zabalit, nebo si ho jen položit vsedě přes nohy. Stejně ho můžete mít připravený v autě na sedačce spolujezdce a zahalit se do něho při nákupu na pumpě. Pléd bývá vesměs nemačkavý a celoročně nositelný.

Pléd pro každou denní i noční hodinu

Dle vzoru a materiálu můžete pléd nosit k džínám přes košili, k volným širokým kalhotám přes uplé tričko nebo rolák, ale skvěle vypadá i v kombinaci se společenským kostýmkem nebo pouzdrovými šaty. Samostatnou kapitolou jsou pak lurexové nebo hedvábné plédy, které můžete nosit k večerním šatům do divadla nebo na ples místo bolerka či přepychové štóly. Večerní plédy bývají zdobené krajkou, třásněmi nebo výšivkou a vypadají přímo božsky. Když pléd sladíte se střevíčky a psaníčkem, vytvoříte model hodný obdivu.

„Vždy jsem nosila šátky, pashiny, různé přehozy či plédy, protože miluji volnost pohybu. Žádné rukávy, co táhnou a mačkají mě, žádné svetry přes hlavu, co mi ničí účes a make-up. Mám ráda jednoduchost, volnost a eleganci,“ říká Kateřina Samková, zakladatelka my.pled. Ta svou vášeň a posedlost plédy přetavila do realizace vlastní značky. S pomocí oděvního designéra Jana Šimra tři roky vyvíjeli rozmanité střihy, zkoušeli různé látky a hledali řešení v podobě pomocných úchytů od průvleků přes elegantní spony.

Velká rozmanitost

Některé svetrové plédy mohou být bez jakýchkoli chytů, když materiál dobře drží na rameni a při pohybu nepadá, stačí pléd jen přehodit a jít. Průvlek přes rameno se používá u pevnějších látek a je speciálně šitý tak, aby látku neničil a nevytahal. Vytvoří na rameni velmi pěkné řasení. Průvlek zespoda látky zase funguje u materiálů, které jsou pevné, ale lehčí. Vytváří tak velmi dekorativní ramenní řasení a pěkně drží přední tvar plédu. A pak je tu oboustranný průvlek, který se používá právě u oboustranných látek stejně jako průvlek zespoda. Díky tomuto průvleku využíváme oboustranný vzor látky, takže vlastně máte dva plédy v jednom. U letních, společenských a dekorativních plédů se používá mašlička. Jedná se o jednoduchou, nenápadnou stužku, na kterou pléd pomocí mašličky přivážete.