Boty ve stylu martensek prostě miluji! Mám jich doma hned několik párů, v různých designech. Od klasických černých s typickým žlutým prošíváním přes vesele kytičkované až po rockerské se spoustou druků a okovanou špičkou. A pak vlastním i pár napodobenin, které se nesnaží o věrnou kopii tradiční značky, ale pouze se stylem inspirují. Mé nejoblíbenější jsou špičaté Gino Rossi v kombinaci pevné látky a lakované kůže, které ač šněrovací a na surovce, vypadají výborně ke dlouhým rozevlátým šatům a křiváku i ke společenskému kostýmku. Pokud přemýšlíte o tom, že si letos pořídíte nějaké zánovní šněrovací boty, inspiraci najdete v naší fotogalerii.

Když máte trochu silnější lýtka

Šněrovací kozačky jsou ideální pro ty z vás, které se jen těžko soukají do natahovaček nebo vysokých kozaček s pevně daným obvodem lýtka. Tedy pro ženy, které mají lýtka svalnatá díky sportu nebo prostě od přírody silnější. Těm variabilní šněrování pomůže přizpůsobit botu tvaru nohy. I v tomto případě však platí, že je třeba zvážit, kde by měl končit horní okraj boty, aby vám vizuálně neubíral na výšce a nepřidával zbytečně na objemu. Stoupněte si před zrcadlo a podívejte se na svoji nohu ze všech možných úhlů. Také ji trochu pokrčte, abyste na první dobrou viděla, jak bude bota fungovat při pohybu. Jste-li vizuálně spokojená a nic vás nikde netlačí a netáhne, pak nákupu nových bot nic nebrání.

Trendy pro letošní zimu

Přetrvává obliba bílých modelů s kontrastní černou podrážkou a tkaničkami. Vloni jsem tomuto trendu podlehla i já a pořídila si jedny takové „krasobrusle“. K takovým botám noste oblečení v tlumenějších barvách a vyvarujte se ryze sportovních kousků, jinak budete vypadat, že jste se na stadionu zapomněla přezout. Což mi samozřejmě vpálilo hned několik kamarádů – chlapů. Na tradiční černé a hnědé boty narazíte v každém obchodě, velmi oblíbené jsou také světlounce béžové minimalistické kozačky, které působí velmi elegantně. Většina šněrovacích kozaček má po vzoru těch značkových vzadu očko pro lehčí nazouvání a některé jsou zdobené přezkami, sponami a cvočky. Zůstala-li jste duší punkerka, můžete svůj originální model vyšperkovat pomocí „placky“ (a ne jedny), kterou si připnete na šněrování zepředu a dáte tak vzniknout lehce rebelskému looku.