Kdo ho nosil jako dítě, ten ho asi automaticky nesnášel. Ale nebylo na výběr, chodili jsme dresovaní a i ti z nás, kteří měli štěstí na šikovné babičky a maminky, jež uměly leccos spíchnout, si zase nemohli moc vyskakovat při výběru látek. Já sama jsem na základce měla pár setů kalhot a bundy z manšestru a také modré manšestráky s laclem, to byl tehdy absolutní módní výkřik! Moje babička holt šít uměla. Ovšem první manšestráky, na které jsem byla náležitě hrdá, byly Wildcaty z Tuzexu, vínové, se sámky v pase a nohavicemi zakončenými manžetou.

Kde se vzal, tu se vzal

V angličtině se manšestru říká „corduroy“, „cord“ je šňůra a „duroy“ hrubé vlněné plátno používané v Anglii v 18. století. Manšestr nosili britští měšťané a právě v Manchesteru se první stříhaný samet vyráběl. V 70. letech si manšestr oblíbily světové módní ikony.

Samet a nůžky

Manšestr na omak připomíná samet a o stříhaný samet tu také běží. Když se rozhodnete spíchnout si nějaký základní kousek doma, při stříhání látky s řezaným vlasem a žebrovanou strukturou musíte dát pozor na to, abyste měli střih položený vždy po směru vlasu. Při nákupu je tedy třeba počítat s větším odpadem.

Ležérní elegance

Manšestr je příjemný na nošení a vyrábí se z něj kalhoty, saka, šaty, sukně i kabáty. Černé manšestráky s vysokým pasem suplují oblekové kalhoty, stejně zafunguje i pouzdrová sukně s elegantní košilí. Skvěle vypadají také hnědé manšestráky s černým rolákem a širokým páskem, retro styl teď hodně frčí. Do módy se vrací šatová sukně, pod kterou si můžete obléknout jednoduché tričko nebo košili. Velké oblibě se těší i vypodšívkované over size košile a jarní trenčkoty.

Barevný i s potiskem

Co se barev týče, o manšestru je známo, že se dokáže zahalit prakticky do kteréhokoli odstínu. Můžete se obléknout do zemitých tónů zelené, hnědé a temně okrové nebo outfit rozsvítit sytou červenou, jasně modrou nebo atraktivní fialovou a fuchsiovou. Manšestr si tyká se všemi barvami. K dostání jsou i manšestrové látky s potiskem.