Hydratace na maximum

Kosmetika s hydratačním účinkem má velkou výhodu – okamžitý efekt. Zavlažením vrchní vrstvy pokožky jemné vrásky zmizí úplně, hlubší jsou méně nápadné, protože se zmírní jejich hloubka. Vyhlazením dochází k optickému triku, od tváře se více odráží světlo jako od zrcadla a projasnění maskuje drobné nedokonalosti. Hydratace se ovšem rychle vytrácí, dávejte přednost krémům, které mají dlouhobější účinek a působí i hlouběji než jen na povrchu. Mezi přeborníky patří kyselina hyaluronová, která díky různým typům působí nahoře i dole. Z laboratoří pocházejí také látky, které stimulují její přirozenou tvorbu, například saponin. Účinek krémů posílíte, když do pravidelného pečování přidáte pleťové sérum. Patří na vyčištěnou pleť, dávkuje se po kapkách a na ni se nanáší krém.

Koenzym Q10

Jeden ze špičkových bojovníků proti vráskám, což dokazuje věrnost žen – krémy s koenzymem Q10 patří světově mezi nejprodávanější. Pokožka ho sama přirozeně obsahuje a funguje jako malá elektrárna, dodávající energii pleťovým buňkám, aby mohly naplno regenerovat a vyhlazovat stopy stárnutí. Dá se doplnit kosmetickou péčí a funguje na všechny typy vrásek.

AHA kyseliny

Mnohdy vrásky nemizí ani pod vlivem kvalitního krému. S věkem se tvář vysušuje, snadno se mačká do vrásek a na povrchu se hromadí šupinky kůže. Bariéra brání pronikání používaných péčí a snižuje jejich účinek. Na tváři zametou ovocné kyseliny, známé pod zkratkou AHA. Přidávají se v menším množství do nočních krémů a sér nebo čisticích gelů, které jsou určené pro každodenní použití. Vyšší koncentrace, například v pleťové masce nebo peelingu, se používají jednou týdně, v případě citlivé pleti jednou za 14 dní.

Noční krém

Průzkumy odhalily, že vrásky se v průběhu dne prohlubují. Odolnost pokožky vůči okolním vlivům, ale také vnitřnímu stresu posílí zdvojnásobení péče, kterou rozložíte na ráno a večer. Základ vytvořte důkladnou očistou pokožky. Večer se smázne nahromaděná špína a make-up, ráno maz, pot a toxiny, které se vylučují během spánku. Pro noční péči můžete použít denní krém, pokud neobsahuje sluneční filtr. Ovšem když dáte šanci nočnímu krému, může být koncentrovanější v hutnějším složení, které by ve dne pokožku příliš zatěžovalo. Také se využívají aktivní protivráskové složky, které mohou pokožku mírně dráždit. V noci si toho nevšimnete, ale sluneční paprsky by mohly napáchat škody.

Retinol

Vitamin A má dobrou pověst ve zmírňování hlubokých vrásek a zpevnění pleti. Stimuluje tvorbu kolagenu a také hlídá, aby vydržel. Dříve se retinol používal ve vyšší koncentraci, což je kolem 1 %, především v salonech krásy, dnes už je dostupný i pro domácí péči. Mimo jiné i ve formuli postupného uvolňování, protože účinek má opravdu sílu, část se projevuje brněním, svěděním nebo zčervenáním pokožky. Je nutné dodržovat návod k použití a kombinovat s denním krémem se slunečním filtrem.

Relaxace

Vrásčitost zhoršuje stres. Klid pokožce vytvoříte zmíněným pravidelným večerním odlíčením. Pokud ho vynecháte, nečistoty vnímají pleťové buňky jako útok, který se v průběhu noci pokouší odvrátit. Energii na regeneraci a přirozené vyhlazování vrásek už nemá. Odličování spojte s masáží špičkami prstů, posílíte prokrvení a detoxikaci pleti. Lázeňský efekt napodobí používání pleťové masky. Nezáleží tolik na formě, zda bude krémová nebo látková, spíše na týdenní pravidelnosti. Koncentrovanost látek s efektem oddělení od problémů okolního světa spojuje péči a odpočinek, díky čemuž vrásek ubývá na hloubce i délce.

Ochrana

Sluneční paprsky umějí tvář krásně hladit, ale jsou v podezření, že způsobují až tři čtvrtiny projevů stárnutí pleti. Urychlují ho a prohlubují také stopy, které už se projevily, tedy viditelné vrásky. Nadměrné slunění následuje dehydratace, o jejím vlivu na vrásky už víte. Ve slunečné sezóně se pro pobyt ve městě doporučují krémy s faktorem SPF 15. Na procházku, na pláž a k moři dopřejte tváři, krku a dekoltu SPF 30 nebo 50.