Obvykle spíše v první půli května bývá v plném květu mimořádně krásná bergénie tučnolistá, která má ráda spíše stinná místa, na nichž tají své léčivé vlastnosti. Bergénie se vyznačuje malebnými listy a také květy v růžovém a fialovém odstínu a kromě své nepřehlédnutelné zdobnosti je přínosná i díky obsahu vitamínu C a některých cenných minerálů, takže z ní můžete připravovat nálevy a tinktury. Tyto osvědčené bylinné preparáty posilují imunitu, a pokud bergénii pěstujete, vězte, že na přípravu léčivého odvaru se dají využívat i nevábně vypadající listy v zimním období. Postačí zalít jeden list litrem vroucí vody a nechat dvacet minut louhovat.

Záplava tulipánů

Květen je ale hlavně časem tulipánů, i když potěšení z jejich krásy na vlastní zahradě samozřejmě není omezeno jen na tenhle měsíc. Rané odrůdy kvetou už koncem března, pokud ovšem pěstujete ty, které se řadí do kategorie „jednoduché rané“ a jsou odolné proti špatnému počasí, což je například Red Present, Burning Love či bílé White Marvel.

Od dubna do května rozkvétají silné, až půl metru vysoké odrůdy s jednoduchými kuželovitými květy, jako například jemně růžová odrůda Sugar Love či purpurově kvetoucí Purple Rain. Od poloviny května pak vykvétají hybridní odrůdy, ať už žlutý Garant, či růžový Big Chief, které se vytáhnou až do výšky šedesáti centimetrů.

Kobercový nálet

Floxy neboli plamenky patří do kategorie „kytky našich babiček“ a vybírat si lze z různých odrůd včetně nízkých plazivých, které pokryjí květnovou zahradu nádherným pestrobarevným kobercem. Zdobná je ovšem i vysoká solitérní plamenka latnatá.

Chcete-li však zmíněný koberec, vyzkoušejte plamenku šídlolistou, která se hodí třeba k suché zídce, obrubníku nebo i na skalku. Záplava jejích květů vydrží až do června, obecně svědčí plamenkám slunná místa i polostín a celkově jde o kytky nenáročné a snadno pěstovatelné. Nesmíte je přelít, prospěje jim kvalitní kompost, a budete-li pečlivě odstraňovat odkvetlé květy, prodloužíte jejich kvetení. Na jednom místě vydrží až osm let, pak je dobré trs vyjmout, rozdělit a přesadit.

Sluníčkové kamzičníky

Mezi oblíbené, ač méně okázalé průvodce tulipánů patří kamzičníky, kvetoucí jako malá sluníčka, která doslova rozzáří záhon. Hvězdicovité květy mají žlutou barvu a podobají se kopretině. Obvykle dorůstají výšky kolem čtyřiceti centimetrů a rostou v trsech. Kamzičníkům vyhovuje slunné nebo polostinné stanoviště ve vlhké půdě, nároky na pěstování jsou minimální.

Konvalinky a srdcovky

Květen i červen jsou typické měsíce pro květ konvalinky vonné, což je rostlina krásná, ale nesmí se vám vymknout zpod kontroly, jinak zaroste zahradu víc, než byste si přáli. Konvalinka tvoří velmi husté porosty. Hodí se do skupin s ostatními stínomilnými trvalkami. Vyniká především mezi keři a pod listnatými stromy. Jistě víte, jak intenzivně voní, ale pozor na ni, je jedovatá.

Srdcovka má už ve svém botanickém názvu „příjmení“ nádherná a v poměrně krátkém časovém období dubna a května vás potěší nezaměnitelnými květy ve tvaru srdce, které mají svěže růžovou barvu a dorůstají téměř dokonalého tvaru srdce. Květina má původ v Číně a v Koreji a její častý výskyt v českých zahrádkách se odvíjí od častého zplanění srdcovek, které se kdysi pěstovaly v honosných zámeckých zahradách. Nepotřebuje náročnou péči, má ráda vysazování do „sponu“ o rozměrech čtyřicet krát čtyřicet, ale prospívá i jako solitérní květina mezi nižšími trvalkami nebo u zahradních dřevin.