Jak vybrat proutí

Proutky na pomlázku pečlivě vybírejte. Nejlepší jsou z takzvané košíkářské vrby, nevhodné z vrby smuteční, která se láme. Proutky by měly být dlouhé a jejich průměr by se měl rozšiřovat jen pozvolna. Proutí se neřeže dlouho před zpracováním, pokud možno pleťte hned. Někdy se doporučuje proutky před pletením namočit do vlažné vody, aby se nelámaly.

Vlastní stužky

Můžete samozřejmě vyzdobit pomlázku i jiné dekorace koupenými stuhami, v obchodech jsou jich kilometry. Ale vyrobit si vlastní je větší zábava. Potřebujete barevné stuhy, barvy na textil a razítka z pěnové gumy. Ta vytvoříte tak, že tvary vystříháte z moosgumi a nalepíte na kousky dřeva tavnou pistolí. 5 cmHotovými tiskátky potom už jenom barvou na textil tiskáte a tiskáte…, až ty metry stuh celé podle své představy potiskáte.

Pomlázka krok za krokem

Připravte si osm zhruba stejně silných a stejně dlouhých prutů. Dva slabé proutky si nechte stranou na uvázání konců pomlázky.

1. Konce prutů zarovnejte a mezi nimi kolmo stiskněte konec tenkého proutku asi 10 cm od okraje. Ten několikrát pevně obtočte kolem prutů a nakonec ho opět zatáhněte do svazku pomlázky.

2. Pokud jste dobře utahovali, neměla by se rukojeť rozvázat. Svazek prutů rozdělte na dvě poloviny po čtyřech prutech.

3. Na levé straně oddělte dva pruty a do vzniklé mezery vložte vnější proutek z pravé strany.

4. Nově vpletený prut ohněte a vraťte zpátky na pravou stranu, ale tentokrát dovnitř. Vpravo hned vytvořte mezeru v nové čtveřici prutů.

5. Postup se opakuje, do mezery vložte vnější proutek z levé strany, protáhněte ho a vraťte ho doleva, ale opět na stranu vnitřní.

6. Pokračujte pořád dál, až se vám začne rýsovat pravidelný úplet. Na konci ponechte dostatečný prostor na uvázání tenkým proutkem. Zbytek zastřihněte.

Zkuste si uplést pomlázku podle našeho videonávodu:

Zdroj: Youtube