Ony prostě myly okna vodou, protože to přece jde, pokud vám na ně místo deště nekape třeba olej. Potvrzují to i spolupracovníci ekologického institutu Veronika, u kterého jsme hledali radu. „Podle naší zkušenosti na mytí oken není potřeba používat jakékoli čisticí prostředky či běžná leštidla. Postačí pouze kbelík s vodou, teplou či studenou podle ročního období, stěrka a dva hadříky, jeden mokrý a jeden suchý.“

Nejvíc se jim osvědčily hadříky z mikrovlákna, které na sebe kromě vody umí navázat i mastnoty, nejlepší poměr pro jejich složení je 70 procent polyester (PES) a 30 procent polyamid (PAD). Jejich velká sací schopnost je docílená tenoučkými vlákny, vlákno dlouhé sto kilometrů váží méně než jeden gram.

Důležité je mít ale mikrovláknový hadřík dobře vyždímaný, mokrý není účinný. Hadřík se dá používat několik let, stačí ho přeprat mýdlem. Je ovšem pravda, že se z něj uvolňují takzvané mikroplasty, které jsou pro životní prostředí zátěží. Pokud byste tedy hledali ještě ekologičtější alternativu, vyberte si u české značky Tierra Verde utěrky z bambusu a biobavlny. Přesně je to 60 procent bambusové viskózy a 40 procent biobavlny a utěrka získá nejlepší savost asi po pěti vypráních.

Zkuste rozpustnou kapsli

Zdá se vám voda na vaše okna přece jenom málo? Možná je to tím, že bydlíte ve městě, které vám je špiní přece jen víc, než bývalo zvykem v době babiček. Může vám pomoct ocet, který do vody přidáte, nebo třeba novinka, rostlinná kapsle Ocean Saver, vymyšlená tak, abyste nemuseli kupovat žádný prostředek v plastových lahvích. Jednoduše kapsli vložíte do láhve s objemem 750 ml, naplníte ji vlažnou vodou, protřepete a necháte rozpustit. Čistič funguje stejně dobře ve tvrdé i měkké vodě. Kapsle jsou vyrobené z látky, která se ve vodě rozkládá na přírodní molekuly oxidu uhličitého a vody.

Vlastní čistič s pomerančem

Anebo si vyrobte čistič na skla vlastní. Budete potřebovat 750 ml bílého octa, pomerančovou kůru asi z 10 pomerančů, tři až pět kusů celé skořice, uzavíratelnou sklenici, rozprašovač a trychtýř. Do zavařovačky vložte skořici a pak ji naplňte čerstvou pomerančovou kůrou. Zalijte všechno octem, sklenici uzavřete a nechte louhovat čtrnáct dní až měsíc.

Jako jinou variantu můžete použít citronovou kůru s rozmarýnem, grapefruitovou kůru s mátou nebo limetkovou s tymiánem. Po měsíci nebude vylouhovaná kůra v octu moc pohledná, ale prostředek krásně voní a ocet se louhováním zbarví. Přelijte směs přes cedník do sklenice, kterou si označte popiskem s informací, o který čisticí prostředek jde, z čeho je složený a kdy byl vyrobený.

Před použitím ho pomocí trychtýře přelijte do rozprašovače. Jde ale o silně koncentrovaný roztok, proto je nutné ho vždycky zředit vodou v poměru třetina roztoku a dvě třetiny vody. Přestože je tento prostředek na bázi octa, díky aromatickým přísadám, v tomto případě pomerančové kůře a skořici, provoní celý dům, a navíc perfektně vyčistí všechno, co je potřeba, nejen okna.

Víte, které květiny se dají jíst a kdy je sbírat? Podívejte se na naše video:

Zdroj: Youtube