Hedwig Eva Maria Kiesler, známá jako Hedy Lamarr, bohatá a nádherná. Žila ve Vídni s rodiči natolik svobodomyslnými, že jí dovolili hrát ve filmu. Roku 1932 chtěl režisér Machatý točit podle erotického námětu Vítězslava Nezvala a roli nabídl Adině Mandlové. Nechtěla, zato Hedy ano a zapsala se tak do dějin kinematografie.
Celá nahá a vzrušená
Režisér se toho nebál a Hedy taky ne. Výsledek byl tak odvážný, že ho papež osobně odsoudil a cenzura většiny zemí spoustu scén vystříhala. Pro naše století je to už snímek úsměvně nevinný, ale Hedy v něm byla celá nahá a měla „obličej, na němž režisér rozehrál obsáhlé stupnice sexuálního vzrušení“, jak tehdy psal nějaký neméně vzrušený kritik. Hedini rodiče nejspíš usoudili, že čeho je moc, toho je příliš, a přiměli ji ke svatbě se zbrojařským magnátem. Dodával munici fašistům německým i italským, k večeři se u nich scházela armádní elita. Před krásnou, ale podle jejich úsudku jistě pitomoučkou paní magnátovou si oficíři pozor na pusu nedávali a Hedy získávala zásadní informace. Pak utekla. Kromě toho, že jí byl odporný manželův byznys, měla dost i jeho žárlivosti a špehování. Už na cestě do Ameriky podepsala smlouvu se šéfem studia MGM a stala se ještě zářivější hvězdou.
Torpéda jako piána
Stejně jako hraní se ovšem věnovala podpoře vojska ve válce s Hitlerem a pak se seznámila s hudebníkem Georgem Antheilem. Skládal hudbu pro mechanická piana, až šestnáct najednou, a pro jejich synchronizaci měl papírovou děrovanou pásku. Hedy si vzpomněla na hovory o dálkově naváděných torpédech, které vedli kdysi v Rakousku u jejího stolu vojáci. Když se takhle dají řídit piana, proč by to nešlo s torpédy?
S Georgem vymysleli šifrovací klíč pro navádění na cíl: když se podaří během vysílání stále měnit frekvence signálu, Němci ho nemohou rušit a torpédo zasáhne cíl. Svůj patentovaný objev předali zdarma armádě. Ta ho sice použila až v šedesátých letech, ale funguje pořád, používá se pro technologie Wi-Fi a Bluetooth.
V roce 1997 dostali oba vynálezci prestižní cenu pro osobnosti se zásluhami v oboru informačních technologií. Hedy si pro ni už osobně nedošla, poslala syna, protože jako mnoho jiných hvězd chtěla, aby si ji lidé pamatovali krásnou. My si ji ale budeme pamatovat taky chytrou.
Chcete být jako Hedy?
Chcete být jako Hedy?
Když se kráska objevila se svým vynálezem u vojáků, nejspíš se dost ušklíbali, ale vyhrála ona, tak se taky nedejte odradit.
- Láká vás zkusit něco, co jste ještě nedělala? Co vám v tom brání?
- Chcete se pustit do studia oboru, který ještě vůbec neznáte? Který to je?
- Máte nějaký nápad, který by bylo škoda nevyužít?
- Co by s tím šlo udělat?