Zároveň je důležité vědět, že v tomto období už můžete některé byliny sbírat či nakupovat čerstvé. Ozdravnou přírodní sílu tak můžete spojit i s procházkami na místa, kde bylinky rostou, vždyť pohyb tělu prospěje taky. Byliny je ovšem nutné znát, takže pokud si nejste jistí, berte to spíš jako vzdělávací vycházku. Spolehlivým řešením je vždycky konzultace s bylinkářem nebo staré dobré určování podle atlasů a klíčů. Nepodceňujte ho, protože některé bylinky jsou jedovaté a jiné vás mohou přinejmenším pěkně prohnat. U některých rostlin se ale zmýlit snad ani nemůžete, třeba u smrkových výhonků.
Nasajte sílu smrků
Smrkové výhonky nebo pupeny bříz využívá přírodní léčitelství doslova odpradávna a v obou případech tato „stromová“ léčebná a očistná kúra souvisí s jarem, kdy smrky a břízy doslova pumpují životodárnou sílu do nových výhonků. Silice, obsažené ve světle zelených zakončeních smrkových větví, poskytují skvělý aromatický základ pro domácí přípravu sirupů, tinktur nebo výluhů, které poslouží jako prostředky pro léčení kašle a průduškových onemocnění. Vyznačují se vysokým obsahem vitamínu C, přispívají k prokrvení sliznic a dochutí i domácí čaje. Uleví vám už pouhý nádech koncentrované vůně lesa.
Tinktura z břízy
Bříza má hlavně ve slovanském přírodním léčitelství rovněž dlouhou tradici, pro severské národy ztělesňuje dokonce strom zdraví a elixír života. Tradiční pošvihávání březovými metličkami či koupele z listí jsou známé zejména z ruského lazebnictví, ale jaro je časem pupenů a z těch je nejlepší vyrobit tinkturu, což je jednoduchý proces louhování v alkoholu.
Pupeny obsahují látky s detoxikačními účinky a kromě toho mají vliv na správnou činnost ledvin či jater, podporují trávení a udržují správnou hladinu cholesterolu. Obecně se jarní pupeny využívají v léčebné metodě zvané gemmoterapie. Ta v případě břízy pomáhá například s osteoporózou.
Co hledat na zemi?
Tipem na jarní sběr je třeba potočnice lékařská. Je to jedna z prvních jarních bylin, kterou lze v přírodě sbírat, a najdete ji zejména na březích vodních toků v podobě charakteristického zeleného koberce, ale lze ji i pěstovat. Není jen zdrojem vitamínů A, C a D, ale obsahuje i draslík a železo a vyznačuje se mírně štiplavou chutí, díky níž může zajímavě doplnit třeba zdravé pomazánky s tvarohovým základem. Má příznivý vliv na činnost ledvin.
Z mnoha „babičkovských“ bylinek stojí za pozornost i popenec. Z dvanácti existujících druhů se v české přírodě vyskytuje popenec obecný a popenec chlupatý, z příslušnosti k čeledi hluchavkovitých ho „usvědčují“ drobné kvítky i listy, které se hluchavce podobají. Sbírat ho lze už od dubna a kromě detoxikačních účinků se dá využít jeho zajímavá chuť i v salátech. Můžete z něj vyrobit domácí sirup proti kašli.
Ostatně i hluchavky nachová a bílá jsou na rozdíl od pálivých kopřiv snadné na sběr a vyznačují se obsahem prospěšných minerálů, silic a látek s antioxidačními účinky. Prospívají ledvinám a pomáhají při léčbě zánětu močových cest či angíny. Květen pak bude vhodným časem pro sběr průtržníku, jehož lístky s obsahem látek pro snadné odkašlávání či pro úlevu ledvinám lze i snadno nasušit do zásoby a využít pro přípravu odvaru.
Víte, které květiny se dají jíst a kdy je sbírat? Podívejte se na naše video: