Mít takové místo je určitě štěstí, ale krásný trávník není bez práce ani zadarmo a vyžaduje to úsilí nejen při jeho zakládání, ale také při pěstování a údržbě. Obdivujete-li třeba dokonale střižený trávník na golfových hřištích nebo plochy nádherné zeleně v zámeckých parcích, vždy si připomeňte, že jde o výsledek práce minimálně jednoho zahradníka na plný úvazek.

Trávník s nájemníky

Ale možná radši půjdete cestou, která je ekologičtější, méně náročná na péči, a navíc mnohdy i hezčí na pohled. Tou je zatravněná plocha, která se seče ve výrazně delších intervalech než ten „anglický“ nebo fotbalový trávník. Je díky tomu mnohem přívětivější pro hmyz, drobné živočichy a celou řadu lučních květů, a navíc náporům sucha a horka odolává snáz než krátce střižený pažit. Jen si na takové trávě děti nezahrají fotbal tak snadno, což ale nepochybně přežijí.

Nejdříve se proto rozhodněte, jaký trávník chcete, a podle toho naplánujte postup přípravy pozemku i samotné výsadby. Rozdíl je totiž zatravňování dosud „zplanýrovaného“ pozemku třeba kolem novostavby, kam jste se právě nastěhovali, nebo snaha o vylepšení zahrady, kterou už máte. Možná jste zjara vykáceli hromady náletových keřů a staré mrtvé stromy a teď byste rádi zase živé místo.

Samotná úprava pozemku je široké téma, ale jde vždycky vlastně o to samé: mít ho v takovém stavu, aby trávě a květinám v růstu bránilo co nejméně věcí. Co jim bránit může? Například stínící dřeviny, opadavé jehličnany, které příliš okyselují půdu, mokřiny nebo odtékající dešťovka z okapů a taky překážky, které brání pohodlnému sečení a hrabání. Proto co můžete, odstraňte, vyřešte a vylepšete.

Vyberte si správné osivo

A pak je důležité vybrat si správné osivo. Vyhněte se levným nákupům a vybírejte raději rovnou osivo odsvědčených značek či od specializovaných prodejců, kteří vás zaujmou složením a třeba i tím, že používají vlastní zdroje semen. Prodávají se různé luční směsi nebo naopak zátěžový hřišťový trávník, směsi pro suchou nebo naopak vlhkou půdu, mix semen pro nízké trávníky s pravidelnou údržbou, parková tráva a spousta dalších variant.

Pokud chcete třeba krásné květové směsi, podívejte se na e-shop Kateřiny Winterové Culina Botanica. Jen musíte počítat s tím, že to není „rychlá akce“, rostliny potřebují svůj čas. Zatravněná plocha se stane tak trochu záhonem a zhruba dvakrát do roka se budete muset vypořádat s nutností usušit na seno nebo jinak vyřešit posečenou vzrostlou trávu.

Vyšší trávu je ideální a nejšetrnější sekat tradiční kosou, což se opravdu dá naučit a zvládnou to i holky. Díky takovému sekání rostliny kromě jiného přirozeně a nenásilně vytřesou semena pro příští rok. Ruční kosení je ostatně tajemstvím krásy horských travnatých luk například v Bílých Karpatech nebo v Beskydech. Rychlou, pohodlnou, ale už méně šetrnou alternativou pro sečení vysoké trávy jsou motorové strunové kosy, křovinořez nebo bubnová či lištová sekačka.

Nejde to hodit do trávníku

Pamatujte si, že pokud chcete mít vysloveně květinovou louku, je potřeba směs semen vysít do čisté půdy. Nejde je přihodit do už založeného trávníku ani je s běžným travním semínkem nemíchejte. Hloubka setí je velmi malá, do půl centimetru. Vysévat se může celý rok, ale nejlepší je to na jaře nebo v pozdním podzimu. První rok po výsevu rostou hlavně kořínky lučních rostlin a nad zemí plevel, proto sekejte až při výšce porostu asi dvacet centimetrů, aby se nezadusily klíčící rostlinky. Druhý rok po výsevu louka kvete, pak sekejte dvakrát třikrát ročně pro zahuštění.

A až budete mít hotovo, složte si s dětmi podle našeho videonávodu papírovou vlaštovku:

Zdroj: Youtube