Jarní úklid totiž není jenom rituál zděděný po matkách a babičkách, on je zděděný po jejich matkách a babičkách a jejich matkách a tak dále… Až do hlubokého dávnověku. Byl totiž jedním ze způsobů, jak přivítat jaro, a jaro, to byla naděje, že vesnice nebo osada přežije další rok. Za lidmi byla tuhá, tmavá zima s nedostatkem potravin, nemocemi a mrazem, každé polínko se muselo hlídat a každá brambora rozdělovat. Jak se neradovat, když se slunce rozhodne zase prodlužovat dny a hřát? Bylo ale nutné zajistit, aby se temné postavy zimy, které pořád krouží kolem, už nevrátily, alespoň pár měsíců ne. A k tomu právě sloužily jarní rituály včetně uklízení.

Rituály jarní síly

U nás máme na jaře například vynášení Morany, v Anglii můžete vidět třeba křepčení tanečníků v pestrých krojích. Tanec, doprovázený hrou na harmoniku, housle a flétny, doplňuje cinkání zvonečků našitých na oblečení. Podívaná, které se říká „morris dance“, patří k anglickému jaru jako k našemu pomlázka. Morris dance je pradávný obyčej a jeho zvonečky sloužily k zaplašení zimních duchů. Však u nás máme podobné tance, v Bystřici pod Lopeníkem na úpatí Bílých Karpat předvádí o jarním fašanku takzvaní bobkovníci tanec s dřevěnými šavlemi, který se tomu anglickému podobá. Obojí je asi ozvěna společných keltských předků a připomíná, že jaro má neuvěřitelnou sílu.

Praktická magie

Se slaměnou Moranou je to podobné. To, že symbolicky odhodily smrt do řeky, znamenalo pro dřívější ženy, že mohou počítat s teplem a životem. Už se nemusí třást strachy o svoje děti, mohou mít další, budou je mít jak uživit. Byla to důležitá informace pro jejich duši nebo mozek, jak chcete. Přijal myšlenku a mohl se podle ní zařídit. Podobně bylo potřeba zbavit se všeho starého, co ulpělo od podzimu na obydlí, na poli a zahradě, moderně řečeno „uklidit“. A nemělo to jenom důvod psychologický. Spousta čerstvé vody, písek na drhnutí podlah i chlévů, vrbová košťata, vápno na bělení zdí, to představovalo kombinaci praktických opatření proti šíření nemocí lidí i zvířat a ingrediencí k magické očistě. Bylo potřeba zahájit další hospodářský rok a úklid přinesl jako splněný úkol i klid do duše.

Opravdové čarodějky

Takže ptáte-li se, jestli má jarní úklid smysl, odpověď zní, že má, a to velký. Umytím oken pustíte do domu sluneční světlo a to je léčivé, utřením prachu vyčistíte místa, kde se hromadí roztoči a špína. Navíc platí, jak už máte určitě vyzkoušené, že když člověk uklidí nahromaděné zbytečnosti, uleví se mu, protože se tím zbaví i spojení s často bolestnou minulostí. A jestli se chcete proměnit v opravdovou čarodějku, klidně si představte, že váš kbelík s voňavým roztokem je magický nástroj, stejně jako hadřík. Venku se hodí tradiční košťata, doma bude vaším moderním koštětem vysavač. Čistá voda se může v dnešní době proměnit v silnou páru, která vyčistí každou škvíru. Používejte přírodní čistidla a dům provoňte svou oblíbenou vůní. Svěžest a pocit čistoty vždycky dodají citrony. Vymačkejte je do vody a tou umyjte podlahy, kliky a okna. Uvidíte, že vám vůně přinejmenším zlepší náladu a od té je k jarní energii jenom krok.

Chcete si vyzdobit interiér? Zkuste si podle našeho videonávodu vyrobit macramé:

Zdroj: Youtube