Zámek Radim najdete, nijak překvapivě, v Radimi u Kolína. Můžete se zde podívat na to, jak bydlely v renesanci šlechtické rodiny, které žily na venkově. Postavit si ho nechal Karel Záruba z Hustířan, na začátku 20. století si ho jako moderní sídlo nechala upravit rodina Bukovských, kterým ho samozřejmě komunisté sebrali. Naštěstí se jim zámek po restituci vrátil, a i když ho Bukovští prodali, nynější majitel se o něj dobře stará. Můžete si v kavárně dát dobroty nebo se tady i vdát.

Nedostavěný zámek

A co takový Plumlov, znáte? Leží nad plumlovskou přehradou a ta zase nad Prostějovem. Zámek se vypíná nad vodu jako nějaký věžák a je možné, že původní hrad nechal založit sám Přemysl Otakar II. Zámek si na stejné skále nechal postavit Jan Adam z Lichtenštejna, který tady dokonce trávil své líbánky. Původně měla mít stavba čtyři křídla, ale nakonec si to ani bohatí Lichtenštejnové nemohli dovolit. Podívejte se, jak to tam vypadá, tady a určitě si naplánujte výlet. Po prohlídce zámku a zmrzlině v kavárně můžete hupsnout do vody.

Mezi bažinami

Zámek Miroslav má taky logické umístění, leží v městě Miroslav u Znojma. Podle pověsti si ho původně nechala vybudovat kněžna Miroslava někdy kolem roku 912 jako vodní tvrz na malé skále uprostřed bažin. Bažiny tady rozhodně všude kolem byly, pak se tady ale po staletí stavělo a přebudovávalo a poslední majitelkou byla až do konce druhé světové války baronka Bettyna von Langenhan. V současnosti zámek patří městu, které se o něj stará, jak nejlíp dokáže, a vy se můžete přijít podívat na klasickou nebo strašidelnou prohlídku. Nalákat se můžete i tady.

Tady se ještě bydlí

Rychmburk najdete u Předhradí u Hlinska. Původně je z konce 13. století a dnes je v něm sice domov seniorů, ale smí se do věže, odkud uvidíte celé okolí. A ve sklepě se podíváte na expozici o hradě i obci. Do hradního nádvoří je možné se dostat přímo z Předhradí, když projdete krátkou uličkou s výhledem na hradní příkop, který je dneska zahradou. Nejhezčí výhled na hrad je ale z protějšího srázu, odděleného hlubokou roklí s divokou říčkou Korunkou. Rychmburk je jediný takto trvale obydlený hrad u nás, tak snad tam nestraší.

Zámek u Stříbra

Za návštěvu určitě stojí i Svojšín, zámek nedaleko západočeského Stříbra, postavený na místě staršího sídla v době hraběte Jana Václava Příchovského v roce 1723. Zámek to byl krásný, ale jako mnoho ostatních dostal za komunistů na frak. Mírně řečeno. Dneska je jeho majitelem obec a vy se můžete podívat, jak o něj pečuje. I tady vám kromě prohlídky nabídnou krásnou svatbu vevnitř nebo venku v altánu, a pokud zrovna o vdavky nestojíte, pak třeba občerstvení v kavárně.

Zajímá vás, jak v přírodě najít květiny, které se hodí k jídlu? Podívejte se na naše video: