„Mandaly ke mně přišly samy,“ vzpomíná Jana na dobu, kdy jen stěží hledala sílu a důvod vstát ráno z postele. „Byla jsem na pokraji sil, vyčerpaná fyzicky i psychicky nejen kvůli náročnému zaměstnání. Pak jsem se jednoho dne vzbudila, něco mě doslova přitáhlo ke stolu, já vzala tempery a papír a začala malovat. Intuitivně, bez přemýšlení, nebádala jsem nad tím, co z toho vznikne. Tak se zrodila první mandala a já se cítila šťastná, uspokojená a vyrovnaná.“

Pochopila jste, co se stalo?

Začala jsem malovat každý den, jen papír jsem vyměnila za malířské plátno a tempery za akrylové barvy. S každým obrazem se cítila lépe a lépe, malování mě dočista pohltilo, cítila jsem se na jednu stranu odpočinutá a na druhou stranu nabitá novou čistou energií. Tak jsem se začala zajímat o symboliku mandal a jejich účinky na lidské podvědomí. Když mandaly mohly pomoci mně, možná by mohly zapůsobit stejně i na jiné lidi, napadlo mě. Moji blízcí mě podpořili, a tak jsem si mohla dovolit zůstat nějaký čas doma a věnovat se pátrání. Hledala jsem v knihách, chodila na semináře a přednášky. Chtěla jsem porozumět tomu, jak pomocí barevně správně sladěných mandal a jiných energetických obrazů docílit toho, že budou nejen dekorací do bytu, ale i pomocníkem, léčitelem a přítelem. To, že jsem měla čas a mohla v klidu dělat, co mě baví, mi pomohlo rozpoznat mé nadání, najít, v čem jsem opravdu dobrá. Nechala jsem mluvit své srdce a naučila se mu naslouchat. To se v dnešní uspěchané době poštěstí málokomu.

Vy tvoříte ale trochu zvláštní technikou, tečkováním.

Techniku tečkování jsem objevila před dvěma lety a naprosto mě okouzlila. Desítky, stovky, tisíce teček barvy na plátně tvořící jeden harmonický celek, to je nádhera! Začínala jsem s malými plátny o rozměrech dvacet krát dvacet centimetrů, postupně se díla zvětšovala až k průměru téměř metr. Ale aby takové dílo mohlo vzniknout, je třeba nejen popustit uzdu fantazii, ale hlavně mít hodně, hodně času. Čas zabere nejen samotné přesné kladení teček, ale i rozměřování a nanášení základní barevné vrstvy. Někdy tvořím i dvanáct hodin bez přestávky. To pak člověka berou křeče do paže a ramene, bolí oči a záda, jak je ohnutý nad stolem. Občas po nějakých čtyřech hodinách práce už nemůžu pokračovat a musím si dát nějaká cvičení z jógy. Všechno má holt i své stinné stránky.

Jak se na vaši vášeň dívá rodina?

Nejdřív to nechápali, nerozuměli významu mandal a už vůbec ne tomu, jak moc tečkování pomáhá mně samotné, že to je něco jako terapie. Postupně jsme si to ale vysvětlili. Můj táta je od přírody tvrďák, nedává city příliš najevo a chválou šetří. Takže když mi k loňským Vánocům vlastnoručně vyrobil ty nejkrásnější malířské štafle, byl to pro mě jeden z nejemotivnějších okamžiků v životě. Bylo jasné, že mi věří a podporuje mě.

Jakou mandalu si má člověk vybrat, když si ji chce pověsit doma na zeď?

Každý vybírá intuitivně, na základě toho, co právě potřebuje, které energie potřebuje posílit nebo utlumit nebo zharmonizovat. Roli hrají zobrazené motivy i barvy. Například mandala s převahou zelené zklidňuje a podporuje léčení, modrá tiší mysl a navozuje atmosféru potřebnou k meditaci nebo rozjímání, žlutá je výborná pro učení, oranžová podporuje pozitivní přístup k životu. Zobrazené symboly a tvary mají také svou energii, třeba strom je symbolem života a růstu, trojúhelník působí jako stimulant psychiky, motýl je symbol přeměny, pták zobrazuje lidskou duši a svobodu. Vybírejte jednoduše to, co vás nejvíc osloví.