Řasokoule

Vypadá jako mech, ale jsou to vlasovité řasy původně z jezer především v Japonsku a na Islandu. K životu potřebují světlo ze všech stran, nejlépe jim je v měkké vodě, ideální je dešťová nebo převařená. Jednou za dva týdny potřebují pootočit a jemně zmáčknout. Když koupíte řasokouli dětem, budou nadšené.

Monstera

Pochází z deštných pralesů, proto chce světlé a teplé místo, ale ne přímé slunce. A taky vodu, ovšem zas to se zaléváním nepřehánějte. Miluje rosení a ocení hnojení, od jara do léta jednou za měsíc. Pokud se objeví vzdušné kořeny, nechte je být nebo je zastrčte do květináče. Do většího ji přesaďte na jaře.

Starček

Nese na dlouhých stoncích listy připomínající hrášky nebo korálky. Je to sukulent z horkých zemí, doma leze přes rozpálené kameny, takže mu i u sebe dopřejte hodně tepla a slunce a naopak málo vody. V létě až když substrát úplně vyschne, v zimě vůbec žádnou a dejte ho do chladu. Zalévejte spodem.

Palačinková kytka

Správně se jmenuje pilea, palačinková se jí říká podle tvaru listů. Doma v Číně roste ve vlhku a stínu pod keři, takže potřebuje vlhkou, ale nepřelitou půdu, dejte jí určitě květináč s odtokem. Ráda má rosení, ale nikdy přímé slunce, i když se za ním otáčí, mohlo by ji popálit. Větším pileám dopřejte oporu.

Tilandsie

Jsou krásně dekorativní. Nepotřebují k životu substrát ani být neustále ve vodě, pouze se rosí. Nicméně je to pořád živý organismus, tak přece jen platí pár pravidel. Jsou zvyklé žít v korunách stromů, proto je buď zavěste do prostoru, nebo je jen tak samotné vložte do nádoby. Ideální je velmi světlá místnost s čerstvým vzduchem, ale ne přímé slunce, které moc vysušuje. Zalévat nepotřebují, nesmíte ale zapomínat na rosení nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou, v létě tak jednou za týden, v zimě stačí jednou za deset dní.

Pro začátečníky

Rozi, která s kamarádkami Anet a Zuz provozuje zahradnictví pokojovky.co, doporučuje začínajícím pěstitelům klasiku všech klasik – „tchynin jazyk“. „Pokud jste pokojovkový zelenáč, začněte pěstitelskou dráhu s odolnějšími druhy, jako je třeba právě tchynin jazyk, šplhavnice čili potos, fíkus nebo zamiokulkas. Všechny najdete v různých barevných i tvarových variantách,“ radí Rozi.

„Pokud už je ale doma máte a chcete spíš méně běžné kousky, sáhněte třeba po tečkované begónii, vzrostlém fíkusu lyrata nebo převislých kultivarech klasické monstery.“ Na svém blogu holky ovšem upozorňují: „Ne u každého se bude dařit všem vysněným druhům tropických rostlin, i když pro to uděláte maximum. Rostlinky se přizpůsobují podmínkám, které u nás mají. Není proto potřeba se hroutit, postarejte se o ně prostě tak, jak nejlépe umíte.“

Zajímají vás jedlé rostliny? Zkuste se v nich zorientovat podle našeho videa: