Na začátku jsou jednoduché, ale důležité otázky: Bude nábytek na zahradě celý rok, nebo jen od jara do podzimu? Bude celou dobu vystavený působení počasí, tedy dešti, horku a UV záření, nebo dokonce sněhu a mrazu? Nebo bude pod střechou pergoly, altánu či kryté terasy? A upřednostňujete spíše přírodní materiál, romantiku „vintage“ stylu železných či litinových kavárenských stolků a židlí, nebo je pro vás nejdůležitější odolnost a minimální nároky na údržbu? Ať už si odpovíte „ano“ na kteroukoli z uvedených otázek, určitě seženete zahradní nábytek, který vám bude vyhovovat.

Důležité je taky si předem říct, jaký typ nábytku vlastně chcete. Na výběr jsou samostatné židle či polohovací křesílka i soupravy židlí a jídelních stolů ve standardní výšce, to znamená, že mají sezení asi čtyřicet až padesát centimetrů od země. Mít ale můžete i menší odkládací stolky, kavárenské soupravy, lavice a lavičky nebo kompletní luxusní sedací soupravy včetně odolných podsedáků a polštářů, na kterých si můžete i pohodlně zdřímnout. Kromě toho lze na trhu narazit na sedací houpačky nebo soupravy či napevno spojené komplety lavic a stolů, často podivně nazývané „pivní set“, protože se často využívají na zahrádkách hospod.

Levné plasty nejsou hloupost

Hledáte-li rychlé a levné řešení, pořiďte si jednoduchý plastový nábytek, který se nejčastěji prodává jako samostatné židle s područkami. Jsou celkem pohodlné a vzhledem k ceně kupodivu i dost vydrží. Koupit k nim můžete i jídelní stoly, židle se u něj dají nahradit lavičkami s opěráky. Nejlevnější je bůhvíproč nábytek bílý, existují však i jiné odstíny, v zahradě vypadá dobře například zelený. Tenhle nábytek lze oživit koupenými nebo ušitými podsedáky a snadno ho očistíte hadrem či zahradní hadicí. A když se k němu budete chovat hezky (například když se na něm nebudou houpat děti), může vám dobře sloužit přinejmenším několik sezón.

Jako ratan

Z plastové imitace proutí nebo ratanu se často vyrábějí sedací soupravy. Ty obvykle sestávají z rohové pohovky s polštáři, jídelního stolu a jednoduché lavice s podsedákem. Za výrazně vyšší cenu si můžete samozřejmě pořídit pravý ratanový nábytek, ale pokud se s plastem smíříte, nevypadá až tak špatně a má všechny dobré vlastnosti plastového nábytku. Tedy odolnost, téměř nulové nároky na údržbu, nižší ceny a v mnoha případech i recyklovatelnost.

Se soupravami tohoto typu se už dá vytvořit něco jako venkovní obývák, takže se hodí spíš na zpevněné terasy nebo pod pergoly, pokud tam máte dost místa. K takové soupravě se vyplatí pořídit i bednu na ukládání polštářů, které proti zvlhnutí rosou či deštěm odolné nejsou. Jenom pozor: u plastových imitací ratanu dávejte pozor na proražení stěn nábytku, to už pak nejde opravit.

Dražší a odolnější variantu představují podobné sestavy z lakované oceli či hliníků, kombinované se dřevem, ocelovými výplety, plastovými díly a samozřejmě s podsedáky a polštáři.

Dřevěná klasika

Dřevo souzní s dalšími přírodními materiály jistě mnohem lépe než plast, jen si za něj obvykle musíte připlatit víc a udržovat ho v kondici. Ještě celkem levně se dají koupit nejrůznější židle, křesílka, sestavy stolku a dvojice židlí, ale i jídelní či „pivní“ sety z měkkého dřeva. Většinou je doma po vybalení z krabice snadno sešroubujete vruty. Vypadají pěkně, ale pravda je, že kombinace většinou dost tenkých smrkových desek a šroubovaných spojů nevydrží navěky. Ale když nábytek hned na začátku opatříte kvalitním nátěrem a občas vruty utáhnete nebo přešroubujete, může rovněž vydržet dost.

Exotika chce péči

Jiná „káva“ je nábytek z odolného tropického dřeva. Kromě známého teaku se pro výrobu venkovního nábytku používají i jiné druhy dřevin. Nábytek tohoto typu můžete vlastně ponechat bez povrchového ošetření, získá tak zajímavou zašedlou patinu. Ale dopřejete-li mu opakovaně nátěr olejem na dřevo, odvděčí se vám svěžím vzhledem, leskem a krásnou vůní. A může vydržet desítky let, zvlášť když od podzimu do jara putuje do suché kůlny a dostane každoroční olejovou lázeň či novou lazuru ještě dřív, než se vrátí do zahrady.